Gündem Haberleri

  Şampiyon kanaryaların zorlu yolculuğu

  A.A
  20.01.2011 - 11:10 | Son Güncelleme:

  Aslında şampiyon kanaryaların hepsi uçabiliyor... Ancak onları, Fransa'da düzenlenen Kanarya Şampiyonası'na kimse taşımıyor... Ve 376 şampiyon kanarya 3 bin 400 kilometreyi havadan değil karadan aşacak...

  Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Dernekleri Federasyonu Başkanı Yılmaz Çakmak'ın yaptığı açıklamada, Dünya Kanarya Şampiyonası'nın 59'ncusunun Fransa'nın Tours kentinde, 22-31 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirileceğini söyledi.

  ÖZEL MİNİBÜS TASARLANDI

  Şampiyonada birçok ülkeden 35 bin kanaryanın dereceye girmek için yarışacağını ifade eden Çakmak, yarışmayı yaklaşık 300 bin kişinin izlemesinin beklendiğini vurguladı. Böylesine önemli bir etkinlikte Türkiye'den de dereceler elde etmiş 376 kuşun yer alacağını dile getiren Çakmak, şöyle konuştu:

  “'Kanaryalar 450 dalda yarışacak. Yakın ülkelerden katılımcılar kuşlarını karayoluyla, uzaktakiler ise havayoluyla götürmek için çalışmalarını yürütüyor. Biz haftalardır girişimlerde bulunmamıza rağmen havayolu şirketleri kanaryalarımızı taşıtamadık. Biz de kanaryaları minibüsle götürmeye karar verdik. Kanaryaların fazla sıkıntı çekmemesi ve telef olmaması için minibüsün içini özel olarak tasarladık. Yemi, suyu minibüsteki bölmelerinde olacak kanaryaları standartlara uygun götüreceğiz.”

  YOLCULUK 40 SAAT SÜRECEK

  Çakmak, kanaryaların minibüsle yaklaşık 3 bin 400 kilometre yolculuk yapacağını ifade ederek, “Bursa'dan başlayan yolculuğumuz en az 40 saat sürecek. Havayolu firmalarının 3 saatte götürmediğini biz 40 saatte taşıyacağız. Kuşlar Fransa'ya ulaştığında yarışma saatine kadar dinlenme fırsatı bulacak. Eğer yorgunluklarını atabilirlerse 35 bin kuş arasından dereceye girmek için yarışacaklar” dedi.

  Kanarya yetiştiriciliğinde Avrupa ülkelerinin önünde yer aldıklarını vurgulayan Çakmak, “Kahvehane köşelerinde yapıldığı sanılmasın. Özellikle son yıllarda kanarya yetiştiriciliği çok daha ciddi yapılıyor. Bu ciddiyetle hazırlandığımız dünya şampiyonasından derecelerle döneceğiz. Kanaryalarımız, Fransa'da Türk bayrağını dalgalandıracak” diye konuştu.

  Havayolu şirketleri, “Kuş gribi” hastalığının yayılmaması için 2005 yılında alınan bir karar doğrultusunda uçakla kanatlı hayvan taşınmasına izin vermiyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı