Gündem Haberleri

  Şam'dan AB'ye yaptırım tepkisi: Sömürgecilere boyun eğmeyeceğiz

  BBC Türkçe
  24.05.2011 - 12:07 | Son Güncelleme:

  Suriye Hükümeti, Avrupa Birliği'nin Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ı hedef alan yaptırımlarını kınadı ve ambargonun Suriye halkına zarar vereceğini belirtti.

  Şamdan ABye yaptırım tepkisi: Sömürgecilere boyun eğmeyeceğiz

  Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Avrupa Birliği'ni kendi iradesini Suriyelilere dayatmaya çalışmakla suçladı ve "Bugün Avrupalılar, sömürgecilik sicillerine kara bir sayfa daha eklediler" dedi.

  Avrupa Birliği dışişleri bakanları Pazartesi günü, seyahat kısıtlaması getirilen ve mal varlıkları dondurulan Suriyelilere Cumhurbaşkanı Esad'la birlikte dokuz yetkiliyi de dahil etmişti.

  Suriye hükümetinin demokrasi yanlısı gösterileri bastırması nedeniyle daha önce Esad'ın kardeşi, dört kuzeni ve yakın çevresindeki bazı kişiler için yaptırım kararı alınmıştı.

  İnsan hakları eylemcilerine göre, Mart ayında başlayan protestolarda şimdiye kadar 850'den fazla kişi öldü, binlerce kişi gözaltına alındı.

  Amerika Birleşik Devletleri de Beşar Esad'a yaptırım uyguluyor.

  ABD Başkanı Obama, geçen hafta Esad'a demokrasiye geçiş sürecine öncülük etmekle çekilmek arasında tercih yapması çağrısında bulunmuştu.

  'Avrupa da zarar görecek'

  Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Pazartesi günü Londra'da İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile birlikte düzenlediği basın toplantısında Esad’dan göstericilere karşı ”zalimlikten” vazgeçmesini istedi, "Göstericileri öldürmekten, dövmekten ve gözaltına altına almaktan vazgeç, tüm siyasi tutsakları serbest bırak. Demokratik değişim taleplerine yanıt ver" dedi.

  Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ise devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, ABD ve AB'nin Suriye'nin geleceğinde söz hakkı olmadığını söyledi.

  "Cumhurbaşkanı'na saldırarak, Suriye halkına zarar verecek yaptırımlara başvurarak yanlış yaptılar. Bu yaptırımlar, Suriye'nin olduğu kadar Avrupalıların çıkarlarına da zarar verecek. Tarih, Suriyelilerin hiçbir zaman baskılara boyun eğmeyeceğini gösteriyor." diye konuştu.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı