Gündem Haberleri

  Şam Volkanı’na Esad’dan operasyon

  Hürriyet Haber
  20.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şam’da önceki gün düzenlenen saldırıda üç üst düzey ismin birden öldürülmesinin ardından Esad Yönetimi’nin büyük bir temizlik kampanyası başlattığı öne sürülüyor. İddiaya göre rejim, Ramazan başlamadan, Şam’ı “teröristlerden temizleme” gayesinde.

  Suriye’nin başkenti Şam’da önceki gün, en üst düzey güvenlik toplantılarından biri gerçekleştirilirken patlayan bomba, ortalığı karıştırdı. Savunma Bakanı Davud Racha, Esad’ın eniştesi Genelkurmay Başkan yardımcısı Asıf Şevket ve General Hasan Türkmeni’nin yaşamını yitirdiği saldırının ardından Suriye hükümeti, karşı saldırıya geçti. Yaşananların ardından acil eylem planına geçen Esad hükümeti, isyancılara karşı birçok noktada geniş çaplı operasyonlar düzenlemeye başladı.
  Adını vermek istemeyen bir Suriyeli yetkili, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Ramazan başlayana kadar Şam’ı teröristlerden tamamen temizleyebilmek için, önümüzdeki saatlerde çok şiddetli çatışmalar yaşanacak” dedi. İngiltere merkezli sivil toplum kuruluşu Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü de, Şam’ın birçok semtinde insanların, yaşadıkları yerleri terk etmeye başladığını duyurdu.

  Esad gidince ne olacak

  Son günlerde yaşanan gelişmelerin, Esad rejimini ne kadar zamanda düşüreceğine ilişkin tartışmada muhtelif görüşler ortaya atılırken, Beyaz Saray’ın, artık Esad sonrası Suriye’ye ilişkin hazırlıklara resmen başladığı ortaya çıktı.

  ABD’nin etkili gazetelerinden New York Times, Savunma Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı haberinde, Washington’ın, bir sonraki adımın ne olacağıyla ilgili bir dizi görüşme başlattığını duyurdu. Edinilen bilgiye göre Başkan Barack Obama’nın ulusal güvenlik danışmanı Thomas E. Donilon, geçtiğimiz hafta İsrail’e giderek, bu konuyla ilgili temaslarda bulundu. Bir geçiş dönemine girilmesi durumunda, İsrail’in, kimyasal silah barındırdığı düşünülen bazı Suriye askeri tesislerini imha edip etmeyeceğiyle ilgili tartışmanın dahi masaya yatırıldığı belirtiliyor. Gerek ABD’nin, gerekse de diğer batılı ülkelerin ortak endişesi, zor durumda kalan Esad’ın, son hamle olarak bu kimyasal silahları kullanma olasılığı. Ayrıca aynı silahların başka sorumsuz ellere düşme riski de korkutuyor.

  NYT’dan kimyasal iddia

  ABD ise Esad sonrasının planını yapmaya başladı. New York Times Gazetesi’ne göre ABD’li yetkililer Esad’ın kimyasal silahlarının İsrail tarafından imha edilmesini bile görüşüyorlar.

  ‘Esad, Şam’da başkanlık sarayında’

  Şam’da Ulusal Güvenlik binasına düzenlenen saldırının ardından kendisinden haber alınamayan Devlet Başkanı Beşar Esad’ın dün Şam’da çekildiği öne sürülen görüntüleri yayınlandı.
  Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen El Manar televizyonu, dün akşam saatlerinde Esad’ın televizyondan ulusa sesleneceğini iddia etti. Resmi haber ajansı SANA da Esad’ın Davud Racha’nın ölümünün ardından Savunma Bakanı olarak atanan General Fehd Casim El Feric’in yemin törenine katıldığını bildirdi.
  Esad’ın en yakın danışmalarından biri AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, Suriye liderinin Şam’da olduğunu söyledi. Danışman, “Esad Şam’da; başkanlık sarayında” diye konuştu.

  Çikolata kutusuna mı sakladılar

  Suriye’deki krizi derinleştiren önceki günkü saldırıya ilişkin bazı ayrıntılar hâlâ netlik kazanmadı. Ancak saldırının, bir intihar saldırısından ziyade, bir bombanın belli bir noktaya, doğrudan hedef belirlenerek konularak gerçekleştirilme olasılığı öne çıkmaya başladı. Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) üst düzey yetkililerine göre, saldırıda kullanılan patlayıcılar, çiçek saksısı ve çikolata kutusuna saklanmıştı. Telegraph’a konuşan ÖSO Bölge Koordinatörü Luey el Mukdad, toplantının yapıldığı yerde iki bomba olduğunu, bunlardan birinin çikolata paketine diğerinin ise odanın ortasında duran büyük bir çiçek saksısına gizlenmiş olduğunu söyledi. Özgür Suriye Ordusu’nun Hatay’da bulunan lideri Riyad el Esad da patlamanın hemen ardından yaptığı açıklamada Şam’daki saldırıyı kendi güçlerinin gerçekleştirdiğini belirterek isyancıların bakanların toplandığı odaya bir bomba yerleştirdiğini öne sürmüştü.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı