Gündem Haberleri

  Salman Rüşdi'ye Fransız edebiyat nişanı

  Hürriyet Haber
  23.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şeytan Ayetleri kitabı nedeniyle İran'ın verdiği ölüm fetvası yüzünden son 10 yıldır kaçak hayatı yaşayan Hint asıllı İngiliz yazar Salman Rüşdi'ye Fransa'nın en büyük edebiyat nişanı verildi. Fransa eski Kültür Bakanı Jack Lang, Londra'ya giderek Fransız Büyükelçiliği'nde düzenlenen bir törenle Rüşdi'ye nişanını taktı. ‘‘Commandeur dans l'Ordredes Arts et des Lettres’’ adı altında verilen sanat ve edebiyat ödülü daha önce de Fransız olmayan sanatçılara verilmişti. Bu sanatçılar arasında yönetmen Stanley Kubrick, sinema oyuncusu Lauren Bacall ve müzisyen Paul McCartney yer alıyor.

  Bu arada ünlü rock grubu U2'nun yeni albümüne Salman Rüşdi'nin de katkıda bulunduğu açıklandı. U2'nun solisti Bono, ‘‘The Ground Beneath Her Feet’’ adlı parçanın sözlerinin Salman Rüşdi tarafından yazıldığını söyledi.

  Yazar Rüşdi, İran eski dini lideri Humeyni'nin ölüm fetvası verdiği 1989 yılından beri İngiliz polisinin koruması altında yaşıyor. İran Hükümeti fetvadan vazgeçme eğilimi içinde olduğu halde, İran'daki bir vakıf Rüşdi'nin başına 2.8 milyon dolarlık ödül koydu.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı