GeriGündem Salihi'den Suriye'de kaçırılan İranlılarla ilgili önemli açıklama
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Salihi'den Suriye'de kaçırılan İranlılarla ilgili önemli açıklama

Salihi'den Suriye'de kaçırılan İranlılarla ilgili önemli açıklama
refid:21179319 ilişkili resim dosyası

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Suriye'de kaçırılan İranlıların bir kısmının "emekli Devrim Muhafızı" olduğunu belirterek hem bu ülkede hem de Libya'da kaçırılan vatandaşlarının serbest bırakılması için Birleşmiş Milletler'e (BM) işbirliği çağrısı yaptı.

Türkiye'ye dün resmi bir ziyarette bulunan Dışişleri Bakanı Salihi, ülkesine döner dönmez İranlı rehinelerin durumuyla ilgili bir açıklama yaptı. Salihi, Suriye'de kaçırılan 48 hacının arasında emekli Devrim Muhafızları üyelerinin olduğunu söyledi.

ISNA haber ajansının haberine göre, Suriye'nin başkenti Şam'da kaçırılan 48 Şii hacının arasında emekli Devrim Muhafızları olduğunu Salihi de doğruladı.

Ancak Dışişleri Bakanı bu kişilerin Şam'da bulunma sebeplerinin "dini ziyaret" olduğunun altını çizdi.

HACI MI ASKER Mİ
Suriyeli muhalifler geçtiğimiz Cumartesi günü İranlıları taşıyan bir otobüse saldırmış ve 48 kişiyi rehin almıştı. Muhalifler yayınladıkları videoda bu kişilerin İran Devrim Muhafızları üyeleri olduğunu iddia etmişti.

Tahran yönetimi ise bu iddiayı yalanlamış ve söz konusu kişilerin Şam'daki Seyyide Zeynep Türbesi'ni ziyaret eden hacılar olduğunu duyurmuştu. 

31 Temmuz'da ise İranlı Kızılhaç üyeleri 31 Temmuz'da Bingazi'de kaçırılmıştı.

"REHİNELERİ ÖLDÜRÜRÜZ"
Suriyeli muhaliflerin El-Baraa tugayı üyeleri Facebook sayfalarında Pazartesi günü yayımladıkları açıklamada, üç İranlı rehinenin hükümetin yaptığı bombalı saldırılarda öldüğünü belirtmişti. Aynı açıklamada, Şam'da bombardımanın devam etmesi halinde 48 rehinenin öldürüleceği tehdidinde de bulunulmuştu.  

İran Meclis Başkanı Ali Larcani'nin dış politika danışmanı Hüseyin Şeyhülislam, muhaliflerin vatandaşlarını kaçırması nedeniyle Türkiye ve Katar'ı suçlamıştı. 
 
İranlı yetkililer, kaçırılanların "hacı" olduğunu belirtirken, Özgür Suriye Ordusu bu kişilerin, İran Devrim Muhafızları askeri olduğunu iddia ediyor.

İRAN BM'DEN YARDIM İSTEDİ
Diğer yandan Salihi BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a hitaben bir mektup kaleme alarak, Suriye'de ve Libya'da kaçırılan İranlılar için, Tahran'ın "derin endişe" duyduğu vurgulandı ve BM'den konuyla ilgili yardım istendi. 

Reuters'a konuşan üst düzey bir İranlı yetkilinin açıkladığı mektubun varlığı, New York'taki bir BM sözcüsü tarafından doğrulandı. Sözcü, mektuba henüz yanıt vermediklerini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle