Gündem Haberleri

  Salih Dede’nin mirasına Montand modeli

  Hürriyet Haber
  20.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Piyango milyarderi Salih Dede'nin bıraktığı mirası paylaşamayan varisleri, ünlü Fransız aktör Yves Montand'da olduğu gibi mezarının açılıp, DNA testi yapılmasını istedi.

  ‘‘Babam’’ dediği ünlü Fransız şarkıcı-oyuncu Yves Montand'un mirasından pay almak için mezarını açtırıp DNA testi yaptıran Drossod, İzmir'deki miras kavgasına esin kaynağı oldu. İzmir'de 1989'daki yılbaşı çekilişinde Milli Piyango'nun büyük ikramiyesi 5 milyar lirayı kazanan 83 yaşındaki Salih Gümüşçay, tedavi gördüğü hastanede tanıştığı hemşire Birsen Gümüşçay'la evlendi. 1990'da ölen Gümüşçay, 8.5 milyar lira miras bıraktı. Gümüşçay'ın kardeşi olduğunu söyleyen Zehra Görmüş, açtığı iki ayrı davayı öldükten sonra kazandı. 150 milyar liraya çıkan miras, Birsen Gümüşçay'la birlikte Görmüş'ün 4 torununa kaldı.

  Fransa'daki olaydan etkilendi

  Birsen Gümüşçay'ın avukatı Erdoğan Öztürkler, yıllardan bu yana bütün davaları kaybettiği halde yılmadı. Zehra Görmüş'ün kız kardeş olmadığında ısrar eden avukat, Fransa'da yaşanan olaydan esinlenip yeni dava açtı ve Salih Dede ile Zehra Nine'nin mezarlarının açılarak kemikleriyle DNA testi yapılmasını istedi. Mirasın gerçek sahibinin böylece ortaya çıkacağını belirten avukat, Fransa'da, Yves Montand'ın DNA için mezarının açılmasıyla ilgili Hürriyet'te çıkan haberin kupürünü de dava dosyasına ekledi.

  Davalar 6 yıl sürdü

  Miras için ilk davayı hemşire Birsen Gümüşçay açtı. Onu Salih Dede'nin akrabası olduklarını öne süren Nihat Acarkanlı ve Nezihe Ekin izledi. Acarkanlı ve Ekin'in davalarının reddinin ardından Zehra Görmüş, ‘‘Salih Dede'nin kardeşiyim’’ diyerek İzmir 6 ve 8'inci Asliye Hukuk Mahkemeleri'nde dava açtı. 6 yıldan bu yana süren bu davalar 2 hâkimi emekli ettikten sonra 3'üncü hâkime ulaşan ‘‘Nüfus tashihi’’ davasıyla noktalandı. Davayı öldükten sonra kazanan Zehra Nine, mirasa ortak oldu.

  İkisine de DNA testi yapılacak

  Milli Piyango'nun 1989 yılı büyük ikramiyesini kazandıktan sonra hastanede tanıştığı Birsen Hemşire'yle evlenen 83 yaşındaki Salih Gümüşçay bir yıl sonra öldü. Miras Birsen Gümüşçay'a kalırken, Salih Dede'nin kardeşi olduğunu söyleyen Zehra Görmüş dava açtı. Bir süre sonra ölen Görmüş davayı kazanınca, 150 milyar liralık mirası paylaşmak istemeyen Birsen Gümüşçay yeniden hukuk savaşı başlattı.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı