Gündem Haberleri

  Salgın olmaz

  Hürriyet Haber
  15.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BM Gıda ve Tarım Örgütü, erken müdahale edildiği için Türkiye’deki kuş gribinin salgına yol açmasının beklenmediğini bildirdi. Dünya Sağlık Örgütü de, ‘Paniğe gerek yok’ açıklaması yaptı.

  BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO, Türkiye ve Romanya’da görülen kuş gribine çabuk ve etkin biçimde müdahale edildiğini, bu yüzden Asya’daki gibi büyük bir salgın beklenmediğini açıkladı. FAO’nun hayvan hastalıklarından sorumlu yetkilisi Samuel Jutzi, New York Times’a verdiği demeçte, kuş gribinin bir hayvan hastalığı ve hayvan sağlığı sorunu olduğunu söylemeye devam edeceklerini belirterek, amaçlarının insan sağlığını tehdit etmesine engel olmak olduğunu ifade etti.

  ÖNLEMLERİ ARTIRIN

  Hastalığın kuştan insana kolay bulaşmadığını belirterek, paniği yatıştırmaya çalışan Dünya Sağlık Örgütü de (WHO), bazı Avrupa ülkelerine sıçrayan kuş gribi virüsüne karşı alınan önlemlerin artırılması çağrısında bulundu. WHO Sözcüsü Dick Thompson, halkın grip salgınıyla bu hastalığı karıştırdığını, ancak ikisinin farklı hastalıklar olduğunu söyledi. Thompson, halkın kuş gribinin insana bulaşma riskine dikkat ettiğinde, enfeksiyon olasılığının çok düşük olduğunu anlayacağını bildirdi.

  Bakandan üretime onay/images/100/0x0/55eaccb1f018fbb8f8977645

  BALIKESİR’in Manyas ilçesine bağlı Kızıksa Beldesi’nde ortaya çıkan kuş gribi salgını ve bazı spor tesislerinin açılışı nedeniyle Bandırma İlçesi’ne gelen Başbakan Yardımcısı ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, beyaz et sektörünün önde gelen kuruluşlarından Banvit tesislerinde incelemede bulundu. Makam aracı dezenfekte edildikten sonra tesislere giren Bakan Şahin, beraberindekilerle tesisleri gezdi. Şahin, ‘Kuş gribi sadece Manyas’ın bir bölgesinde görüldü. Devlet olarak her türlü önlemi aldık. Bu tip müesseselerin piyasaya sürdüğü ürünlerden endişe duymuyorum’ dedi.

  Tabipler Odası: Panik gereksiz

  İSTANBUL Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy, ‘Türkiye ciddi bir sağlık sorunuyla karşı karşıya. Hemen arkasından ifade etmemiz gerekir ki, hiç paniğe gerek olmayan bir sorunla karşı karşıya’ dedi. Bir basın toplantısı düzenleyen Prof. Gürsoy, Türkiye’de kuş gribinden hasta insan olmadığını, sadece enfekte olmuş hayvanlarla temas etmiş bazı kişilerin koruyucu olarak ilaç aldıklarını söyledi.

  Erdoğan: Her şey kontrolümüz altında

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, kamuoyunu sarsan kuş gribi hastalığı için ‘Kuş gribine son noktayı koyuyorum. Korku ve panik son derece yersiz, müsterih olun, her türlü tedbir alındı, her şey kontrolümüz altında’ dedi. Erdoğan dün partisinin MKYK toplantının ardından, ‘Bu olayın medyada çok çok abartılı bir şekilde verilmesi bizleri üzdü’ dedi.

  Korumaya alındılar

  SOYU tükenmekte olan Van kedileri ile Denizli horozu, kuş gribinden etkilenmemeleri için özel korumaya alındı. Göçmen kuşların uğrak yerlerinden olan Van’daki Yüzüncü Yıl Üniveksitesi Van Kedievi Araştırma Merkezi Müdürlüğü’nün etrafı kireçlendi. Denizli Horozu için de ‘olağanüstü hal’ ilan edildi. Tarım İl Müdürlüğü’ndeki klimalı oda şeklindeki kümeslerde kalan Denizli Horozu, Denizli Tavuğu ve piliçlerin yanına, görevlilerden başkalarının girmesi, horozların kümeslerden dışarıya çıkartılması yasaklandı.

  Kuş gribi geçen yıl da yaşandı

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, kuş gribinin geçen yıl da yaşandığını ama kimsenin fark etmediğini savundu. Kızıksa’da incelemelerde bulunan CHP heyetiyle görüştüğünü belirten Baykal, ‘Geçen yıl aynı bölgede sessizce bir kuş gribi tehlikesini aynen yaşamışız. Kimse farkında değil. Arkadaşlarımız çiftlik sahibiyle görüştü. Geçen sene de binin üzerinde tavuğu telef olmuş ama kimse incelememiş, ilgilenmemiş’ dedi.

  İşbirliği yapalım

  ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Türkiye ve Romanya’da ortaya çıkan kuş gribi tehlikesine karşı uluslararası işbirliği çağrısında bulundu. Resmi temaslarda bulunmak üzere bulunduğu Paris’te konuşan Rice, ‘Kuş gribiyle ilgili olup biten konusunda tam bir şeffaflık olması gerektiğine inanıyoruz’ dedi. Rice, ülkelerin ellerindeki bilgileri birbirleriyle paylaşmaları gerektiğinin altını çizdi.

  Türkiye’ye destek

  AB uzmanları, kuş gribine karşı alınacak önlemleri ele almak üzere dün bir toplantı yaptı. Uzmanlar, kuş gribine karşı mücadele konusunda Türkiye ve Bulgaristan’ın AB’den destek istediğini, bu desteğin sağlanması için temasların sürdürüldüğünü açıkladı. AB’nin sağlık ve tüketicinin korunmasından sorumlu komiseri Markos Kipriyanu’nun, sağlayabilecekleri destek konusunda Türk yetkililerle diyalog halinde olduğu bildirildi.

  Tavuğunuzu yerim

  ADANA’ya gelen İngiltere Büyükelçiliği Ticaret ve Yatırım Bölüm Başkanı Steven Smith, kuş gribinin ölümcül bir virüs olduğunu, ancak Türkiye’nin gerekli önlemleri aldığına inandığını söyledi. İngiliz diplomat Smith, ‘Tavuk eti yemeye devam edeceğim’ dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı