Gündem Haberleri

  Saldırıya uğrayan Türk genci hayatını kaybetti

  DHA
  21.01.2012 - 12:10 | Son Güncelleme:

  Kopenhag'ın Frederiksberg semtinde saldırıya uğrayan 21 yaşındaki Türk genci Cem Aydın, kaldırıldığı hastanede yaşam savaşını kaybetti. Aydın'ın ırkçı saldırı kurbanı olduğu iddia ediliyor.

  Perşembe akşamı saat 23.15 sıralarında Kopenhag'ın Frederiksberg semtinde yaşadığı evin önünde iki araçta bulunan 8-10 kişinin sopalı saldırısına uğrayan Türk gencinin beyin ölümü kesinleşince bağlı bulunduğu makinelerin fişi çekildi. Cuma akşamı saat 20.30 sıralarında ölümü gerçekleşen Cem Aydın'ın acılı babası Haşim Aydın suçluların bir an önce bulunarak adalete teslim edilmesini istediklerini söyledi. Cem'in ölüm haberini alan yakınları Danimarka ve Almanya'dan hastaneye akın ettiler. Danimarka'da yeni yılda ikinci kez bir Türk genci aynı şekilde 8-10 gencin saldırısına uğramış oldu.      

  Kopenhag Emniyet Müdürlüğü Cinayet Masasından Hans Erik Raben, ”Bir görgü tanığının ifadesine göre, 21 yaşındaki genç birkaç aracın arasında kaçmaya çalışırken, 8-10 genç tarafından yakalanarak sopalarla dövülmüş. Yerde yatan genci beyzbol sopasına benzeyen sopalarla ve tekmeleyerek feci şekilde dövmüşler. Bazı saldırganlar kar maskesi giyiyormuş. Saldırganlar daha sonra iki araçla Nordre Fasanvej caddesine doğru kaçmışlar. Görgü tanıklarına göre saldırganlar 18-25 yaşları arasında. Öyle sanıyoruz ki saldırganlar Türk gencini 112 ve 116 numaralı bloklar arasında kovalamış. Bu konuda bilgiler tüm görgü tanıkları dinlendikten sonra ortaya çıkacak. Başka görgü tanıkları varsa bize başvurmalarını bekliyoruz” dedi.  

  Aydın'ın daha önce bazı trafik suçlarından dolayı polis tarafından tanındığı ancak başka bir suça karışmadığı bildirildi. Hans Erik Raben, saldırının tesadüf olabileceği üzerinde de durduklarını söyledi.  Kriminal Suçlar Dairesi Başkanı Jens Möller, saldırının Türk gencinin oturduğu eve yaklaşık 40 metre mesafede olduğunu ve evden çıkınca saldırıya uğradığını belirterek, ”Saldırganların, saldırıyı daha önceden planladıkları görülüyor ama elimizde kaçmak için kullanılan araçlar dışında bir delil yok. Halktan bize yardımcı olmalarını bekliyoruz” dedi.

  Cem Aydın'ın Almanya'da bulunan yakınları ise durumu öğrenir öğrenmez, Danimarka'ya geldiler. Akrabaları, saldırının Neo Naziler tarafından yapılmış olabileceğini söylerken, DHA’ya telefon eden bir şahıs saldırının bir kız yüzünden Fas asıllı bir gencin babası tarafından organize edildiğini söyledi.  Cem Aydın, Danimarka'da toprağa verilecek.

  TÜRKİYE DEVREDE

  Cem Aydın için Türkiye devreye girdi. Başbakanlığa bağlı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Genel Müdürlüğü, Baba Haşim Aydın'ı arayarak, Türkiye'nin aileye her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu bildirdi. Telefonla babayı arayan Genel Müdürlük, avukat yardımı dahil her türlü hukuki yardımın yapılacağı taahhüdünde bulundu. Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçisi Berki Dibek de Haşim Aydınla konuşarak yardıma ihtiyaçları olup olmadığını sordu. Büyükelçi Berki Dibek olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirirken, büyükelçilik olarak her zaman vatandaşlarımızın yanında olduklarını, bu olayda da aileyi yalnız bırakmayacaklarını söyledi.

   

  'POLİS YAVAŞ ÇALIŞIYOR'

   

  Öte yandan acılı baba Haşim Aydın, polisin yavaş çalışmasından yakınarak ”Kopenhag'ın tam ortasında bu kadar işlek bir semtte bir kaç araç oğlumu sıkıştırıyor, içinden caniler çıkıyor ve sokak ortasında oğlumu öldüresiye dövüyorlar ama suçlular halen bulunamıyor. Polis oğlumun neden öldürüldüğü üzerinde duruyor. Oğlumun neden öldürüldüğü üzerinde durmak yerine bir an önce katilleri yakalasın sonra neden öldürdüklerini sorsun. Bir baba olarak bu acıya dayanmak çok çor. Cemi'in arkadaşları olayı duyar duymaz hastaneyi doldurdular. Hepsi patlamaya hazır bomba gibi ama biz onları telkin ettik ve bize zarar verici hiç bir davranışta bulunmamalarını istedik. Biz adaletin yerini bulmasını istiyoruz” dedi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı