Gündem Haberleri

  Saldırıda ölen Türk öğrenci Gamze'nin adı da anıtta yazılı

  Aynur TATTERSALL/ LONDRA, (DHA)
  09.07.2009 - 11:39 | Son Güncelleme:

  İNGİLTERE'nin başkenti Londra’daki toplu ulaşım sistemini hedef alan 7 Temmuz saldırılarının 4'üncü yıldönümünde, patlamalar sırasında aralarında 24 yaşındaki Türk öğrenci Gamze Günoral'ın da bulunduğu ölen 52 kişi hatırasına ünlü Hyde Park'ta anıt açıldı.

  Hyde Park’ta düzenlenen anma ve açılış törenine, saldırıda yaralananların yanı sıra Galler Prensi Charles, İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Muhafazakar Parti lideri David Cameron, Liberal Demokrat Parti lideri Nick Clegg, Londra Belediye Başkanı Boris Johnson ve Londra eski Belediyesi Başkanı Ken Livingstone, saldırılarda yakınlarını kaybedenler ve vatandaşlar katıldı.

  Prens Charles, saldırının dördüncü yıldönümü nedeniyle düzenlenen ve şiddetli yağmur altında yapılan anma töreninde, aralarında Türk kızı Gamze Günoral bulunduğu saldırılarda ölen 52 kişinin adının yazılı olduğu anıta çiçek koyup saygı duruşunda bulundu. Londra’da öğrenim gören 25 yaşındaki Gamze Günoral, King's Cross tren istasyonundaki patlamada yaşamını yitirmişti.

  Hyde Park’taki anıtın tasarımı Kevin Carmody ve Andrew Groarke yaptı. 3.5 metrelik paslanmaz çelikten oluşan anıtın, 52 ayağının her birinde saldırıların tarihi, saati ve patlamaların meydana geldiği yerin adı yazılı. Anıtın hemen önünde ise saldırılarda ölen 52 kişinin adının yazılı olduğu bir tabela bulunuyor.

  Projeyi hayata geçirirken, sonucun istedikleri gibi olması için, saldırıda ölenlerin yakınlarıyla yakın işbirliği içinde olduklarını söyleyen tasarımcı Kevin Carmody, 26 ‘dikili çelik'in King’s Cross metrosu yakınında ölenleri temsil etmek üzere gruplaştırıldığını ve Aldgate ile Edgware Road metro istasyonlarındaki patlamalarla Tavistock Meydanındaki 30 numaralı otobüsteki patlamaları; ayrıca verilen kayıpları temsilen de üç ayrı ’dikili çelik’ grubu oluşturulduğunu belirti.

  Carnoby, ayrıca 7 Temmuz 2005’te ölen 52 kişinin yakınlarını temsil eden kişi, anıtın, kişisel ve toplumsal düzeyde verilen büyük kaybı yansıttığını kaydetti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı