GeriGündem Salda Gölü nerede? Salda Gölü'nün harita üzerindeki konumu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Salda Gölü nerede? Salda Gölü'nün harita üzerindeki konumu

Salda Gölü nerede? Salda Gölü'nün harita üzerindeki konumu

Salda Gölü, berrak suyu ve güzel görüntüsü ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Burdur'a bağlı Yeşilova ilçesinin sınırlarında yer alan Salda Gölü, en temiz göller listesinde bulunmaktadır. Peki, tektonik bir göl olan Salda Gölü harita üzerinde nerede yer alıyor? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

Harita üzerinde Burdur iline yaklaşık 70 kilometre uzaklıkta bulunan Salda Gölü, son günlerde gündeme gelmesinin ardından araştırılmaya başlandı. İşte, Salda Gölü nerede sorusuna cevaben bazı detaylar

1989'dan bu yana doğal sit alanı statüsünde olan ve yüksek turizmin potansiyeline sahip "Türkiye'nin Maldivleri"nin son yıllarda tanıtım faaliyetleri ve sosyal medyadaki paylaşımlar sayesinde popülerliği arttı.

'Türkiye'nin Maldivleri' olarak bilinen Salda Gölü, Burdur ilinin yaklaşık 64 km batısında Yeşilova ilçe sınırlarında yer alır. Türkiye'nin en derin, en temiz, en berrak özelliklere sahip göllerindendir. Deniz seviyesinden yüksekliği 1140 m'dir. Yüz ölçümü 44 km² dir.

Ormanlık tepelerle ve ovalarla çevrili tektonik bir göldür. Göller Bölgesi içindeki, dışa akışı olmayan kapalı havzalı yapıdadır. Derinliği bazı yerlerde 185 metredir. Güney cephesinde bulunan Sultan Pınarı suyu burayı bir mesire yeri haline getirmiştir. Salda Gölü, kumsalı, turkuaz rengiyle oluşan güzel manzarası, temiz doğası, ormanları ve kamp yerleriyle alternatif tatil imkânlarını sunan, doğanın en cömert olduğu alanlardandır. Birçok kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Salda Gölü yelken, kano, rüzgâr sörfü, foto-safari, göl turu, sualtı dalış, yüzme vb. imkânlar sunmaktadır.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle