Gündem Haberleri

  Salamis Antik Kenti’nde dört heykel bulundu

  Hürriyet Haber
  03.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki Salamis Antik Kenti’nde bu yaz yürütülen kazı çalışmalarında milattan sonra ikinci yüzyıla ait olduğu tahmin edilen dört heykel bulundu.

  Önce Roma Hamamı’nda gerçekleştirilen çalışmalar sırasında bir kadın heykeli ortaya çıkarıldı. Daha sonra yerde büyük boyutlarda başları kesik üç heykel daha bulundu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ile Ankara Üniversitesi işbirliğinde KKTC Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nin katkılarıyla sürdürülen kazıların ikinci başkanı Doç. Dr. Erhan Öztepe bu yılki çalışmaların verimli geçtiğini belirtti. “Ortaya çıkan heykeller, burada zengin tarihi eser potansiyeli ümidini artırdı. Heykelleri Kazıevi’ne taşıyarak koruma işlemleri gerçekleştireceğiz” dedi.
  Öztepe, yaz döneminde yaptıkları kazı çalışmalarında Roma Hamamı’nın soğukluk bölümündeki çalışmaları tamamladıkladını, önümüzdeki yıl yapacakları kazılarda ise Roma Hamamı’nı restore ederek dünya kültürel mirasına katkıda bulunmayı amaçladıklarını ifade etti.

  HEDEF SALAMİS MÜZESİ

  14 yıldır kazı çalışmaları yürütülen Salamis Harabeleri’nde 10 günde 4 heykelin bulunması üzerine KKTC Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, kazı alanında incelemeler yaptı. Kazı ekibine teşekkür eden Üstel, KKTC’nin tarihi ve kültürel açıdan zenginliğinin gurur verici olduğunu belirtti. Çıkarılan eserlerin tek çatı altında sergileneceği bir Salamis Müzesi oluşturmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı