Gündem Haberleri

  ‘Salak’ diyene boşama

  Hürriyet Haber
  03.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yargıtay, eşe ‘‘Salak, manyak, aptal’’ denmesini boşanma sebebi saydı. Yargıtay, eşine ‘‘Kavat’’ diyen kadına ise kocasına hakaret ettiği gerekçesiyle manevi tazminat ödenmesini reddetti.

  YARGITAY, ‘‘Salak, manyak, aptal’’ diyen eşten boşanma isteğini haklı bulurken, kocasına ‘‘Kavat’’ diyen kadına ‘hakaret ettiği’ için manevi tazminat ödenmemesini kararlaştırdı.

  Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, sözkonusu kararları iki ayrı davada verdi.

  Yargıtay'ın verdiği birinci karara konu olayda, eşlerden biri ‘güven sarsıcı’ davranışlarda bulundu, diğeri ise eşine ‘‘Salak, manyak, aptal’’ diyerek hakaret etti. Yerel Mahkeme, bu koşullardaki bir evlilikte, eşlerden birinin boşanma isteğiyle açtığı davayı reddetti. Konuyu inceleyen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, sözkonusu kararı oybirliğiyle bozdu. Gerekçede şöyle denildi:

  ‘‘Taraflar arasında müşterek hayatı temelinden sarsacak derecede ve evlilik birliğinin devamına imkan vermeyecek şekilde bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır.’’

  Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'nin bir başka kararına konu olayda ise yerel mahkeme, eşlerin boşanmasına ve kadına manevi tazminat ödenmesine karar verdi. Temyiz istemini inceleyen Daire, kararı bozdu. Oybirliğiyle verilen kararda, manevi tazminat alması kararlaştırılan kadının, kocasına ‘‘Kavat’’ diye hakaret ettiği belirtilerek, yerel mahkemenin bu konuyu dikkate almaması bozma nedeni sayıldı. Gerekçede, ‘‘Boşanmaya neden olan olaylarda kocasına kavat diye hakaret eden davacı da kusurludur. Manevi tazminat talebinin reddi gerekirken, kabulü yasaya aykırıdır’’ denildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı