Gündem Haberleri

  Saklıkent Kanyonu'nda dehşet

  Hürriyet Haber
  16.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  28 yaşındaki mühendis Raşit Soysal ile 24 yaşındaki kardeşi Ulaş, 18 kilometrelik kanyonda yollarını kaybetti. Kardeşler, cep telefonuyla kız arkadaşlarına ulaşarak, kaybolduklarını bildirdi.

  Eşek arılarının saldırısına uğrayan Soysal kardeşler, ölüm terleri döktü. Saatler geçip hava da kararınca çaresiz bekleyen kardeşleri, jandarma 9.5 saat süren çaba sonunda kurtarılabildi.

  İSTANBUL'dan Fethiye'ye tatile gelen iki kardeş, göz kamaştıran güzellikteki Saklıkent kanyonunun cazibesine kapılınca, kábus dolu saatler yaşadı. Yollarını kaybeden, eşek arılarının saldırısına uğrayan ve kanyonda 9.5 saat mahsur kalan iki kardeş, jandarma tarafından kurtarıldı.

  Bir fabrikada çalışan mühendis 28 yaşındaki Raşit Soysal ile aynı fabrikanın depo sorumlusu kardeşi 24 yaşındaki Ulaş Soysal, kız arkadaşları Banu Cihan ile birlikte önceki gün öğle saatlerinde kanyona geldi. Fethiye'ye 40 kilometre uzaklıkta, 18 kilometre uzunluğundaki kanyona giren üç genç, yaklaşık 4 kilometre yol katetti. Ancak Banu Cihan daha fazla gitmek istemediğini söyleyerek dönmeye karar verirken, Soysal kardeşler yollarına devam etti. 10 kilometre daha yürüyen Raşit ve Ulaş Soysal kardeşler, iyice zorlanınca dönmeye karar verdi. Ancak yollarını şaşıran Soysal kardeşler ters yöne girdi ve nereye gideceklerini bilemedi.

  EŞEK ARISI SALDIRISI Soysal kardeşler, yanlarındaki cep telefonu sayesinde arkadaşları Banu Cihan'a ulaşarak, kaybolduklarını haber verdiler. Banu Cihan da çevrede bulunanlara durumu bildirip yardım istedi. Karanlığın bastırmasıyla paniğe kapılan Soysal kardeşler kurtarılmayı beklerken, eşek arılarının saldırısına uğradı. Arılar iki kardeşi, vücutlarının çeşitli yerlerinden soktu. Bu arada Fethiye'nin Kemer Jandarma Karakolu'nda görevli beş kişilik ekip, yöreden kanyonu iyi bilen bazı kişileri de alarak kurtarma operasyonu başlattı. Gerekli hazırlıkları yapan jandarma timi saat 19.15 sıralarında kanyona girdi. Antalya'dan da bir AKUT ekibi yola çıktı. Jandarma, Soysal kardeşlere gece saat 23.00 sıralarında ulaşabildi. Yaklaşık bir saat süren çalışma sonunda iki kardeş kurtarılarak kanyondan çıkarıldı.

  MACERAYI SEVİYORUZ Raşit Soysal, kurtarıldıktan sonra şunları söyledi:

  ‘‘Macerayı seviyoruz. Saklıkent kanyonu çok hoşumuza gitti. Keçilerin yukarıda dolaştığını görünce biz de gezebiliriz diye düşündük. Zirveye çıkmak istedik. Çok sarp ve dar alanlardan geçtik. Zaman nasıl geçti anlamadık. Amacımıza da ulaşamayınca geri dönmek istedik. Bu kez de yolumuzu şaşırdık. Arı saldırısına uğrayınca iyice umudumuzu yitirdik. Bizi kurtaranlara teşekkür borçluyuz.’’

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı