Gündem Haberleri

  Sakka: Soracakların varsa, Türkiye Guantanamosu yani Kandıra'ya gel

  A.A
  03.08.2006 - 18:51 | Son Güncelleme:

  Terör örgütü El Kaide'nin Türkiye yapılanması içinde faaliyet gösterdikleri, İstanbul'da 15 ve 20 Kasım 2003 tarihlerindeki bombalı saldırılara karıştıkları öne sürülen 73 sanığın yargılanmasına devam ediliyor.

  İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, terör örgütü El Kaide'nin “üst düzey yöneticisi” olduğu öne sürülen Louai Sakka ve Hamed Obysi'nin de aralarında bulunduğu 22 tutuklu sanık ile 4 tutuksuz sanık katıldı.

  Tercüman aracılığıyla kimlik tespiti yapılan Sakka, 1973 Halep doğumlu olduğunu, evli ve 3 çocuğu bulunduğunu, eczacılık fakültesi mezunu olduğunu ve 7 dil bildiğini söyledi.

  Aylık geliri sorulan Sakka, “Rızk Allah'tandır” diyerek gelirini açıklamadı.

  Mahkeme heyetine Türkçe olarak “Ben size saygımdan ayağa kalkmıyorum. Hakkımı söylemek için kalkıyorum” diyen Sakka, savunmasına besmele çekerek başladı.

  İslamdaki cihat anlayışına dair çeşitli ayet ve hadisler okuyarak kadın, çocuk ve din adamları ile evinde ya da kilisede ibadet edenlerin öldürülmesinin dinen uygun olmadığını söyleyen Sakka, şöyle konuştu:

  “Kafirler bize ait olan bir ülkeye girerse ya da saldırırsa, o ülkeyi savunmak ülke halkına düşer. Eğer, halk aciz olup savunamazsa, onlara yakın olan herkese o ülkeyi savunma ve kurtarma sorumluluğu düşer. Düşmanın bir İslam ülkesine saldırması söz konusu ise cihat, gücü yeten her Müslümana farz olur. Yahudiler, Mescid-i Aksa'yı işgal etmiş olduklarından dolayı benim derdim sürekli zulüm eden bu saldırganlarla savaşmaktır. Amerika, Irak'ı işgal ettiğinde Irak'a gittim. Saldırganlar, büyük ve sürekli gelişen bir orduydu. Irak ordusu hezimete uğradı. Çünkü Irak ordusu, laik bir orduydu. Onları bir araya toplayan inançları yoktu.”

  Felluce'deki direniş sırasında ölümleri gördükten sonra İsrail gemilerini hedef alan bir eylem yapmaya karar verdiğini anlatan Sakka, içinde 2 bin İsrail askerinin bulunduğu gemilere sivillere zarar vermemek için Akdeniz açıklarında eylem yapmayı planladığını belirtti.

  YANGINLA ORTAYA ÇIKAN PLAN

  Eylem için Amerikan askerlerinden ganimet olarak aldıklarıyla Türkiye'ye geldiğini ve tüm hazırlıklarını tamamladığını söyleyen Sakka, “Takdiri ilahi, elektrik kontağından evimde yangın çıktı. Polis evime geldiğinde İsrail gemilerini hedef aldığımı öğrendi” dedi.

  Eylem hakkında Türk Dışişleri Bakanlığı'nın İsrail'i bilgilendirmesini eleştiren Sakka, konuşmasını şöyle sürdürdü:
  “İsrail bu konuda Türkiye'ye teşekkür açıklamaları yaptı. Türkiye bu nedenle İslam dünyasında sıkıntıya düştü. İsrail'in benim tutuklanmam dışındaki isteklerini reddetti. Tutuklanmamdaki gerçekleri gizlemek içinde İstanbul'daki patlamalarla ilişkilendirildim. Bu olaylarla ilgim olmadığını gösterir belgeleri görmezden geldiler. Bu patlamaların tamamen karşısındayım. Hatta Madrid ve Londra patlamalarının da karşısındayım. Benim yaklaşımım tamamen bunun dışındadır.

  Zor olmasına rağmen silahla donanmış olan askerlerle savaşma şerefine ulaşanlar sivilleri öldürmekten çok uzaktır. Sivilleri öldürmek çok kolaydır. Bu yolla meşru bir amaca ulaşılmaz. Eylem yapmak isteyen gençlere sesleniyorum, İslam ülkelerini ve kutsallıklarını düşman askerleri çiğnediğinde gelin yüz yüze savaşın. Bu temiz olan dinimizden öğrendiğimiz cihat yöntemidir.”

  “ZEKERİYA BEYAZ TERCÜMESİ"

  Savunmasını yaparken sık sık ayetler okuyan Sakka, Fetih Suresi'nin 25. ayetini okuyup kendi yaptığı tercümesinin birebir tutanağa geçmesini istedi. Ancak Mahkeme Heyeti Başkanı Fevziye Bacak, surenin adının yazılmasının yeterli olduğunu, ayetin tercümesini daha sonra inceleyeceklerini söyledi.

  Bunun üzerine Sakka, “Ben bu tercümenin yazılmasını istiyorum. Nereden bileyim. Belki sen Zekeriya Beyaz'ın tercümesine bakarsın” dedi.

  Sakka'nın sözlerinin duruşma salonunda gülüşmelere neden olması üzerine Başkan Bacak, “Ciddi konuş. Duruşmanın düzenini bozacak espriler yapma, sözler söyleme” diyerek Sakka'yı uyardı. Sakka ise ciddi olduğunu söyledi.

  İsrail gemilerini hedef almaktan tutuklu bulunmasının kendisi için övünç kaynağı olduğunu söyleyen Sakka, hapishaneden çıkması için kendisine yalan şahitlik yapmasının teklif edildiğini, ancak bunu reddettiğini öne sürdü.

  Sakka ayrıca, “Mahkemeye, İsrail ordusuna yardım eden Türkiye devletini temsil ettiği için saygı duymuyorum. Benim hayatım sizin gibilerin sözlerine bağlı ise bu hayatı istemiyorum. Allah istediğinde hapishaneden kurtulacağım. Buna kimse engel olamaz” dedi ve yerine oturdu.

  SALON DIŞINA ÇIKARTILDI

  Mahkeme Heyeti Başkanı Fevziye Bacak, soru sormak için Sakka'dan ayağa kalkmasını istedi.

  Başkanın birkaç kez tekrar etmesi üzerine kalkmayacağını söyleyip bacak bacak üstüne atan Sakka, “Soracakların varsa, Türkiye Guantanamosu yani Kandıra'ya gel. Orada sorularına cevap veririm” dedi.

  Bunun üzerine Başkan Bacak, jandarmalardan duruşma düzenini bozan Sakka'nın salondan çıkartılmasını istedi. Önündeki korkuluktan atlayan Sakka, salondan jandarma eşliğinde gülerek çıktı.

  Duruşmaya, Hamed Obysi'nin sorgusunun yapılmasıyla devam ediliyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı