GeriGündem Sakıp Sabancı'yı onbinler uğurladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sakıp Sabancı'yı onbinler uğurladı

İşadamı Sakıp Sabancı, gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı. Sabancı'nın Fatih Camii'ndeki cenaze törenine iş, siyaset, asker, sanat, spor dünyasının tanınmış isimlerinin yanısıra binlerce insan katıldı. Sakıp Sabancı'nın eşi Türkan Sabancı, fenalık geçirince, caminin dışına alındı. Sabancı'nın cenazesi, Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki aile kabristanınında toprağa verildi.
 Cenaze töreninden görüntüler VIDEO:  1 - 2 - 3

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı'nın cenazesi, sabah saatlerinde son gecesini geçirdiği Emirgan'daki Atlı Köşk'ten alınarak, Sabancı Centre'a getirildi.

Sabancı için ilk tören burada yapıldı. Törende, Sabancı Holding CEO'su Dr. Celal Metin, Sakıp Sabancı'nın kardeşi Şevket Sabancı ve Başbakan Vekili ve Dışişleri Bakanı Adullah Gül, söz aldı.

Daha sonra Sakıp Sabancı'nın cenazesi cenaze namazının kılındığı, İstanbul'un en büyük avlususuna sahip olan Fatih Camii'ne getirildi.

Sabancı ailesi, Fatih Camii avlusunda taziyeleri kabul etti.
  
Fatih Camii avlusunda aile fertleri için kurulan üstü kapalı platformda Sakıp Sabancı'nın eşi Türkan, kızları Dilek ve Sevil Sabancı, kardeşleri Şevket ve Erol, yeğenleri Ali, Ömer, Demir, Mehmet ve Güler Sabancı ile ailenin diğer fertleri, cenaze törenine katılan protokolde yer alanların tek tek taziyelerini kabul ettiler.

SAKIP SABANCI, SON GECESİNİ ATLI KÖŞK'TE AİLESİ İLE BİRLİKTE GEÇİRDİ
ATLI KÖŞK Bir yıl boyunca savaştığı hastalığına yenik düşen Türk sanayisinin ‘Ağa’sı Sakıp Sabancı, son gecesini, aile üyeleri ile birlikte, uzun yıllar yaşadığı Emirgan'daki Atlı Köşk’te geçirdi.
Hacı Ömer Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı’nın naaşı, 11 motosikletli polisin eskortluğunda dün Amerikan Hastanesi’nden alınarak uzun yıllar ikamet ettiği, bugün adını taşıyan müzeye dönüştürülen Atlı Köşk’e getirildi.

Türk bayrağına sarılı Sabancı’nın tabutu köşk içindeki bir odada oluşturulan katafalka konuldu.
Sabancı’nın naaşı Levent’teki Sabancı Holding’in merkezinin yer aldığı Sabancı Center’dan geçirilirken, ambulans ve motosikletli polisler siren çaldı. Cenazenin geçtiği güzergahta trafik durduruldu.

AİLE KABRİSTANININDA İLK CENAZE
Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki 42 kişilik Sabancı ailesi kabristanında çalışmalar dün sabah saat 10.00’da başladı. Kabristanın hemen karşısına, cenazeye gelecek olanlar için oturma yeri yapıldı. Sakıp Sabancı, kabir taşındaki sıralamaya göre baştan ikinci mezarlıkta toprağa verildi.  Sabancı ölmeden önce kendisinin aldığı aile kabristanına defnedilecek ilk kişi oldu. Sakıp Sabancı’nın suikaste kurban giden kardeşi Özdemir Sabancı, vasiyeti üzerine Adana’daki aile kabristanında toprağa verilmişti. Baba Hacı Ömer Sabancı, anne Sadıka Sabancı ve diğer kardeş Hacı Sabancı da yine Adana’daki kabristana defnedilmişlerdi.

KİTAPLARI KAPIŞILIYOR
Sakıp Sabancı’nın kaleme aldığı kitapları, ölümünden sonra kitapçılarda tükendi. Türkiye’yi üzüntüye boğan Sabancı’nın en çok ‘Başarı şimdi aslanın ağzında’ ile ‘Bıraktığım yerden hayatım’ adlı kitapları kapışıldı.  
Çok yorgun ve bitkin olduğu gözlenen Sakıp Sabancı'nın eşi Türkan Sabancı, taziye kabulünden sonra bir süre dinlendikten sonra avludan ayrıldı.
  
Türkan Sabancı'nın cenaze namazı bitene kadar aracında dinlendi.

SABANCI'NIN CENAZE TÖRENE BİRÇOK ÇEVREYİ BİRARAYA GETİRDİ

Sabancı'nın cenaze töreni, devlet protokolü ile politika, iş ve sanat dünyasını biraraya getirdi.
  
Sabancı Center'de düzenlenen törene, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i temsilen Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kemal Nehrozoğlu, Başbakan Vekili Abdullah Gül katıldı.
  
Devlet Bakanları Kürşad Tüzmen ve Güldal Akşit, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, törene katılan bakanlar arasında yer aldı.
DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, CHP Genel Başkan Yardımcısı Kemal Derviş, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, siyasi parti temsilcilerini oluşturdu.
  
1. Ordu Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt da, törene katıldı.
  
İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başk Kadir Topbaş, eski belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, YÖK eski Başkanı İhsan Doğramacı, İstanbul Defterdarı Kadir Boy, işadamları Mustafa Koç, Erdoğan Demirören, Nihat Gökyiğit, Aldo Kaslowski, Hüsamettin Kavi, Erkut Yücaoğlu, Kemal Şahin, Yılmaz Ulusoy, Koç Holding CEO'su Bülend Özaydınlı, İMKB Başkanı Osman Birsen, aralarında Orhan Gencebay, Gönül Yazar, Tekin Akmansoy'un da bulunduğu sanat ve kültür dünyasının temsilcileri, ünlü işadamının son yolculuğuna çıkmadan önceki törene katılan çok sayıda isimden bazıları oldular.
   
CENAZE TÖRENİNDE HELALLEŞİLDİ
   
Törende konuşan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı,  Sakıp Sabancı'nın ''sevgi ve merhamet abidesi bir kişi'' olduğunu söyledi.
  
Sabancı'nın insanlara yardım etmek, aşsızlara aş, işsizlere iş sağlamak için bütün ömrünce çalıştığını, dinimizin de insan sevgisi ve merhametine büyük önem verdiğini kaydeden Çağrıcı, sözlerini Farabi'nin bir cümlesiyle tamamladı:
  
Çağrıcı, ''Farabi, (İyi bir insan öldüğünde ona ağlamayınız. Asıl onu kaybeden topluma ağlayınız) der. Biz yalnız Sakıp Ağa için değil, kendimize de üzülüyoruz. Ailesinin O'nun eserlerini daha da geliştirerek yaşatacağına inanıyoruz'' diye konuştu.
  
Mustafa Çağrıcı, herkesin Sakıp Ağa'ya hakkını helal etmiş olduğuna inandığını da belirterek, ''Hakkını helal etmemiş kimse yoktur ama, ben yine de size soruyorum. Sakıp Sabancı'ya hakkınızı helal ediyor musunuz?'' diye sordu.
  
Törene katılanların 3 kere ''Helal olsun'' sözlerinin ardından Çağırıcı, ''Allah helalliğinizi kabul etsin'' dedi.
  
Çağrıcı daha sonra dua okudu. Fatiha okunmasının ardından Sabancı'nın cenazesi, askerlerin omzunda ve çalışanların attığı karanfiller arasında taşınarak cenaze arabasına konuldu.
  
Fatiha okunmasının ardından buradaki tören sona erdi.

Sakıp Sabancı'nın cenazesi, daha sonra getirliği Zincirliku Mezarlığı'ndaki aile kabristanında toprağa verildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle