Gündem Haberleri

  Sakık'tan liste

  Hürriyet Haber
  22.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Müthiş bir operasyonla Türkiye'ye getirilen Şemdin Sakık bülbül gibi... Hiçbirşeyi saklamayan Sakık, son olarak da PKK ve Apo'yla bağlantısı bulunan işadamı ve politikacıların isimlerini bir liste halinde güvenlik güçlerine verdi.

  Genelkurmay'a bağlı özel timler tarafından, Kuzey Irak'ta sığındığı Barzani'nin yanından müthiş bir operasyonla kaçırılıp Türkiye'ye getirilen ve Diyarbakır'da sorgusu süren PKK'nın iki numaralı adamı Şemdin Sakık, deprem yaratacak itiraflarda bulundu. Sakık'ın, terör örgütü PKK ve lideri Abdullan Öcalan ile bağlantısı olan ünlü politikacı ve işadamlarının isimlerini verdiği öğrenildi. Özel güvenlik önlemleri altında sorgulanan ve bir yandan da psikolojik tedavi gören Sakık'ın ruhsal çöküntü içinde olduğu, hiçbir detayı saklamadan çok önemli itiraflarda bulunduğu belirtildi. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, Sakık, PKK'ya taktik veren politikacıların ve para yardımı yapan işadamlarının listesini verdi. Sakık'ın verdiği bilgileri çift yönlü kontrolden geçiren ve istihbarat çalışması yapan güvenlik güçleri, yakında bu kişilerin sorgulanacağını belirttiler. Sakık daha önce de PKK'nın nerelerde üstlendiğini, eylem planlarını, cephane ve yiyecek depolarını açıklamış, bu bilgiler doğrultusunda yapılan nokta operasyonları, terör örgütüne çok ağır kayıplar verdirmişti.

  ÖZEL YER

  Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Diyarbakır DGM'de yargılanması halinde, Şemdin Sakık'ın bu ildeki cezaevinde özel bir yerde tutulacağını açıkladı. Sungurlu, ‘‘Diyarbakır ve çevre illerde yargılamada bir güvenlik sorunu çıkmadı’’ dedi. Sungurlu, Sakık'ın sorgulanması için istenilen 4 günlük ek sürenin dün dolduğunu, 6 gün daha ek süre istenebileceğini vurguladı. Diyarbakır DGM Başsavcılığı, Sakık'ın, Diyarbakır'da yargılamasının güvenli olmadığı sonucuna varır, bu konuda Adalet Bakanlığı'na başvurursa, Yargıtay 10'uncu Ceza Dairesi yargılama yerini değiştirebilecek.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı