GeriGündem Sakık’tan dehşet itiraflar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sakık’tan dehşet itiraflar

Hürriyet, Şemdin Sakık'ın ifadesini ele geçirdi. Sakık itiraflarında, eski RP milletvekili Fethullah Erbaş'ın, ‘‘Biz milleti değil ümmeti esas alırız. Sınır önemli değildir’’ mesajından sonra, Apo'nun PKK'ya irticai örgütlerle ilişkilerin geliştirilmesi talimatı verdiğini anlattı.

Müthiş bir operasyonla Kuzey Irak'ta yakalanarak Türkiye'ye getirilen PKK'nın ikinci adamı Sakık, İHD Lideri Akın Birdal'ın Apo ile defalarca telefon görüşmesi yaptığınna bizzat tanık olduğunu belirterek, şu ifadeyi kullandı: ‘‘Apo onun için, ‘Benim Türkiye'deki tabancamdır' derdi.’’

PKK'nın iki numaralı adamı Şemdin Sakık itiraflarında, örgütüyle Türkiye'deki bazı ihanet cephelerinin tüyler ürpertici ilişkilerini tüm açıklığıyla gözler önüne serdi.

Sakık, kapatılan RP ile olan ilişkilerini anlatırken, FP Van Milletvekili Fethullah Erbaş hakkında şok itiraflarda bulundu. Sakık ifadesinde, Refahyol döneminde PKK'nın ayağına giden Erbaş'ın ‘‘Biz milleti değil ümmeti esas alırız’’ diyerek, kurulacak Kürt devleti ile İslam devleti arasında sınır konusunda bir sorun olmayacağı mesajını getirdiğini söyledi. Kapatılan RP eski Milletvekili Erbaş'ın şok önerisi ile ilgili Sakık'ın ifadesi şöyle:

‘‘Öcalan, Türkiye'de irtica ile mücadelede yeni bir çatışma ortamı doğarsa irticai örgütler ile ilişkiler geliştirilecektir talimatını vermiştir. Bu kesimden bize iletilen mesaj şudur: Biz milleti değil, ümmeti esas alırız. İslam dünyasında sınır olmaz. Sınır önemli değidir. Bu mesajı Türk askerlerini kurtarmak için gelen Fethullah Erbaş söylemiştir.’’

Sakık'ın müthiş iddialarla dolu ifadesinden başlıklar şöyle:

İRTİCAYI DESTEKLEYİN

Öcalan bize irticai kesimin PKK aleyhinde hiç demeç vermediğini, bunun karşılığında da bu kesime yönelik eylem yapılmamasını, hatta HADEP'in çok oy almasının PKK'yı zayıflatacağını söyleyerek, son seçimde bazı yerlerde irticai oyların desteklenmesini emretmiştir. Örgüt, Türkiye'deki irticai kesimin radikal İslam ve İran tarafından desteklenmesi nedeniyle kendi bünyesinde de irticaya yer vermek zorunda kaldığını düşünmektedir.

CEZAYİR ÖRNEĞİ ÇATIŞMA ÇIKARSA

Öcalan, Türkiye'de Cezayir örneği çatışmalar çıkarsa İslamcıları destekleyin diye emir vermiştir. Öcalan, irtica ile PKK'nın karşı karşıya kalması durumunda örgütün irtica ile anlaşma yolu arayacağını, irtica ile anlaşması durumunda örgütün Türkiye genelinde yayılabileceğini, PKK'nın ve İran'ın, Türkiye'de irticanın güçlenmesine çalışması gerektiğini söylerdi.

BEN PKK'CIYIM APOCU DEĞİL

Ben PKK'nın ortaya çıkış nedenlerini ve şu andaki varlığını destekliyorum. Ancak Öcalan'ın liderlik anlayışının bu partiye zarar verdiğini, örgütü gerilettiğini savunuyorum. Bu nedenle ondan koptum. Yani ben PKK'cıyım, ama Apo'cu değilim.

APO KÜRTLERDEN NEFRET EDER

Kürt halkını sürekli küçük gören, Kürt halkından neredeyse nefret eden birinin, bir Kürt partisinin, örgütünün liderliğinde bulunmasını kabul edemiyorum. Diktatörlük devri bitmiştir. Ama hâlâ etrafındaki insanları yok sayarak diktatörlüğüne devam ediyor. PKK 1992 yılından sonra yavaş yavaş askeri alanda gerilemeye başlayınca Öcalan'ın gerçek yüzünü görmeye başladık. Sinsi, örgütte liderliğini devam ettirebilmek için kadroyu birbirine düşürmek anlayışı, ben olmazsam Kürt de olmaz anlayışı beni ve bir çoğumuzu ondan uzaklaştırdı.

APO, ARTIK ÇIKIŞ ARIYOR

PKK'nın artık Türk ordusu ile mücadele etmesi de imkansız olmuştur. Yani bir tıkanma vardır. Öcalan da bunu biliyor. Ama bunun içinden nasıl çıkacağını bilmiyor.

Ben PKK'nın Merkez Komite üyesiydim. Hem de en etkilisi. Benim parti hakkında bilmediğim şey yoktur. PKK'nın başta Almanya olmak üzere bütün ülkelerle olan ilişkisini en küçük ayrıntısına kadar bilirim. Esasen bunları örgütün yapısı gereği bir merkez komite üyesinden gizlemelerine de imkan yoktur. Herşeyden haberimiz olur. Ancak etkimiz, yanlışa müdahelemiz olmaz.

PARA İLE PKK LEHİNE YAZANLAR

Türkiye'de Öcalan'ın parayla PKK lehine yazı yazdırdığı ve konuşturduğu kişi sayısı azalmaya başlayınca ve askeri olarak sizinle mücadele edemeyeceğini anlayınca amacını Kürt hakları tartışmasına getirdi. Fakat bu amacından da vazgeçmedi.


Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle