Gündem Haberleri

  Sakık intikam alacak

  Hürriyet Haber
  25.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın elinden kaçıp Barzani'ye sığınan Şemdin Sakık, intikamını ‘itiraflarıyla’’ alacak. Sakık, Türkiye'ye geldikten sonra ‘‘itirafçı’’ olacak ve Apo'nun yer değiştirme planlarını, taktiklerini ve sığınaklarını resmi makamlara söyleyecek.

  Abdullah Öcalan tarafından günlerce sorgulandıktan sonra ‘‘Hainlikle’’ suçlanan ve hakkında ölüm kararı çıkarılan Parmaksız Zeki kod adlı Şemdin Sakık, Kuzey Irak'ta MİT yetkilileriyle görüştü.

  Sakık'ın, canını kurtarmak ve Apo'dan intikam almak için özellikle Barzani'yi seçtiğini ifade eden yetkililer, ‘‘Apo'nun bu tavrı Sakık'ı çok etkilemiş. Sakık, şimdi Apo'dan intikam almak için yanıp tutuşuyor. Bu yüzden, yıllarca kurşun sıktığı Türk ordusuyla bir olup Apo'ya karşı operasyon yaptıracak’’ dediler.

  Sakık'ın itirafçı olmasında hiç bir sakınca bulunmadığını söyleyen bir yetkili, ‘‘Yeter ki sözlerinde samimi davransın. Örgütün taktiklerini, yer değiştirme planlarını, sığınaklarını göstersin. Apo'yu imha operasyonunu bize yaptırsın. Bu durumda itirafçı yasasından yararlandırılabilir ve yıllardır sıkıntı çektiği böbrek hastalığı tedavi ettirilebilir’’ dedi.

  Bu arada dağılma sürecine giren PKK'nın lideri Apo'nun, Şemdin Sakık'tan sonra PKK Merkez Komite Üyesi Cemil Bayık ile Ali Rıza Altın'ı da sorguladığı bildirildi. PKK'nın üst düzey sorumlularından Bayık, son zamanlarda Kuzey Irak'tan sorumluydu. Altın ise PKK'nın İran'dan sorumlu komutanıydı.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı