GeriGündem Sakarya Nehri ve Karadeniz'de kirlilik alarmı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sakarya Nehri ve Karadeniz'de kirlilik alarmı

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Su Ürünleri Fakültesi'nin başlattığı Sakarya Nehri ve Karadeniz'in su kalitesini belirleyecek araştırmada elde edilen ilk bulgulara göre, kirliliğin alarm noktasında olduğu belirtildi.

İÜ Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yelda Aktan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sakarya Nehri ve Karadeniz'in su kalitesini belirlemek amacıyla başlattıkları araştırmada, bahar aylarına ait su ve çamur örnekleri alma çalışmasının tamamlandığını, ilk gözlemlere göre nehir ve denizde kirliliğin alarm noktasında olduğunu kaydetti.

Yrd. Doç. Dr. Melek İşinibilir, Dr. Zeynep Dorak Dr. Esra Balcıoğlu ve Dr. Serap Koşal'dan oluşan İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi araştırma ekibiyle, Sakarya Nehri ve Karadeniz'de çalışma yaptıklarını kaydeden Aktan, çevresel faktörlerle ilişkili olarak, canlı grupların yarattığı kirliliğin etkilerini araştırdıklarını anlattı. Aktan, bu çalışmalar sonucunda endikatör türlerin (ekolojik koşulların ya da süreçlerin ayırımını ve tanınmasını sağlayan türler) belirleneceğini bildirdi.

“Kirli suları tercih eden türler var mı, bunlar daha mı yoğun” gibi sorulara yanıt aradıklarını, ayrıca insan kökenli atıklar ve etkileri konularında bir sonuca ulaşmayı hedeflediklerini bildiren Aktan, şunları söyledi:

“Bu çalışmayı mevsimsel bir ön çalışma olarak değerlendirmek gerekir. Şubat ayında kış örneklerini almıştık, şimdi yaptığımız bahar çalışması. Çok sık aralıklarla ve aylık örneklemelerle değerlendirme yapılması gerekiyor. Çünkü hava sıcaklığından, su debisinden ve yağışlardan etkilenme söz konusu. Burada elde ettiğimiz ön bilgilerle daha kapsamlı bir proje geliştirmeye çalışacağız. Henüz çalışmanın başında olduğumuzu belirtmemiz gerekiyor. Ancak ilk bulgulara bakarsak, Sakarya ve Karadeniz'de kirlilik alarm noktasında.”

Aktan, yaz aylarında yapılacak üçüncü çalışmayı Mersin Balığı Festivali'ne denk getirmeye çalışacaklarını sözlerine ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle