Gündem Haberleri

  Sahte rakıdan zehirlendi alkolü bırakmaya karar verdi

  A.A
  21.04.2009 - 10:34 | Son Güncelleme:

  Bursa'da, 8 Nisanda arkadaşlarıyla birlikte dere kenarında koli içinde bulduğu rakıdan içerek zehirlenen kişi, tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildi.

  Yeğeni Zafer Kara (27) ve arkadaşları İbrahim Cinoğlu, Mehmet Gönen ve H.Ö, ile birlikte Demirtaş ve Samanlı mahalleleri arasından geçen derenin kenarındaki bir tahliye kanalına kimliği henüz belirlenemeyen kişi ya da kişilerce bırakılan rakılardan içtikten sonra “Metil alkol zehirlenmesi” tanısıyla Bursa Medical Park Hastanesi Genel Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi altına alınan Ahmet Kara, tedavisinin tamamlanmasının ardından taburcu edildi.

  Kara'nın doktoru Yelda Çufalı, 8 Nisanda “metil alkol zehirlenmesi” bulgusuyla getirilen hastanın sağlığına kavuştuğunu söyledi. Kara, şunları kaydetti:

  “Hasta bize devlet hastanesinden görme sorunuyla geldi. Kendisine hemodiyalizin yanı sıra metil alkolün antidotuyla tedavi uygulandı. Bulguları düzeldi ve taburcu edilecek düzeye geldi. Hastamız alkol bağımlılığı bulunan bir kişi. Uygulanan tedavi sonucunda metil alkol zehirlenmesine bağlı bir hasarı kalmadı. Görme ve böbrekle ilgili fonksiyonları tamamen normale döndü. O yüzden kendisini taburcu ediyoruz. Zehirlenmeyle ilgili tedavisi sona erdi, ancak kendisi alkol bağımlısı olduğu için, genel sağlığı normale döndükten sonra buna yönelik de tedavimiz olacak.”

  Konuşmakta oldukça zorlandığı gözlenen Kara ise olayı hatırlamadığını ifade ederek, “Sağlığıma kavuştuğum için çok mutluyum. Alkolü de bırakmayı düşünüyorum” dedi.

  Kara'nın ağabeyi Niyazi Kara da kardeşinin sağlığına kavuşması nedeniyle çok mutlu olduklarını dile getirerek, “Allah onu çocuklarına bağışladı. Tüm doktorlara hemşirelere teşekkür ediyorum. Bundan sonra onun alkolü bırakması için çaba harcayacağız. 5 yıl önce ben de içkiyi bıraktım” diye konuştu.

  OLAY

  Demirtaş ve Samanlı mahalleleri arasından geçen derenin kenarındaki tahliye kanalında buldukları kolideki rakıdan içtikten sonra rahatsızlanan Zafer Kara 8 Nisanda, İbrahim Cinoğlu'nun 10 Nisanda, Mehmet Gönen ise 11 Nisanda tedavi gördükleri hastanelerde hayatlarını kaybetmişti. H.Ö, ise ayakta tedavi edilmişti.

  Bursa'da son günlerde artan sahte rakıdan ölümler ilk olarak 18 Martta Mudanya'da görülmüştü. Mudanya'da 18 Martta hayatını kaybeden Hasan Erdem (78) ve Saip Telli'nin (59) sahte rakıdan öldüğünün anlaşılmasının ardından 21 Martta Mustafakemalpaşa ilçesinde İsmail Güven (50), 22 Martta merkez Osmangazi ilçesine bağlı Ovaakça Mahallesi'nde oturan Nazmi Kahraman (36), 27 Martta Büyükorhan ilçesinde bir gazinoda konsomatris olarak çalışan Kader Coşkun'un (26) da sahte rakıdan öldüğü bildirilmişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı