GeriGündem Sahte rakı Meclis gündeminde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sahte rakı Meclis gündeminde

Son günlerde kamuoyunu meşgul eden sahte rakı konusunu Meclis’e taşıyan CHP Ardahan milletvekili Ensar Öğüt, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’dan sahte rakıların piyasaya sürülmesinin engellenmesi için alınacak önlemleri sorarken, İstanbul Milletvekili Hasan Aydın ise Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’dan alkole uygulanan yüksek vergi ve fiyat artışının kaçak alkol üretimindeki payını sordu.

İstanbul’da 10 kişinin ölümüne yol açan sahte rakı olayı CHP’li milletvekillerinin verdiği soru önergeleriyle Meclis gündemine taşındı. Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, İçişleri Bakanı Aksu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, sahte rakının piyasaya sürülmesini engellemek için alınacak önlemlerin ne olduğunu gündeme getirirken, "Rakıda ve ilaçta bir çok üründe sahtekarlık yaparak insanların hayatını ciddi şekilde tehdit edenler için caydırıcı bir şekilde cezaları artırmayla ilgili herhangi bir çalışmanız varmı? Varsa geciktirmeden işleme koymayı düşünüyor musunuz?" diye sordu.

İstanbul milletvekili Hasan Aydın ise Maliye Bakanı Unakıtan’a yönelttiği önergesinde, son dönemde alkollü içeceklere uygulanan vergi artışının temel gerekçelerinin ne olduğunu gündeme getirirken, "Bu vergi politikası sadece devletin vergi gelirlerini yükseltmek için mi uygulanıyor, yoksa partinizin dünya görüşü gereği alkollü içeceklerin tüketimini engellemek mi amaçlanmaktadır?" sorusunu yöneltti.

Aydın, "Son günlerde artan kaçak alkol üretimi ve satışına paralel olarak hastaneye kaldırılan yurttaşlarımızın bu durumlarında alkole uygulanan yüksek vergi ve fiyat artışının payı nedir? Vergi yolu ile yürütülen alkolle mücadele politikası yeni hızlandırılmış ölümler getirecek midir? Yoksa zam yaparak insanları sizin de dediğiniz gibi bu kötü alışkanlıklarından kurtarmaya devam mı edeceksiniz?" sorusunu yöneltti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle