Gündem Haberleri

  Sahte rakı mağdurları tazminat davası açtı

  İSTANBUL (A.A)
  12.01.2006 - 11:59 | Son Güncelleme:

  Gaziosmanpaşa'da içtikleri sahte rakı nedeniyle çeşitli sağlık sorunları yaşayan 5 kişi, kusurlu olduğunu düşündükleri İçişleri ve Sağlık ile Tarım ve Köyişleri bakanlıklarının tazminat taleplerini reddetmesi üzerine, İstanbul İdare Mahkemesi'nde toplam 250 bin YTL tutarında maddi ve manevi tazminat istemiyle davalar açtı.

  Gaziosmanpaşa'daki bir restoranda içtikleri sahte rakıda bulunan metil alkolden zehirlenen Arif Kaya, Bünyamin Yıldız, Mücahit Erman, Nevzat Ünal ve Şerif Uyanık'ın avukatı Hikmet Şenses'in, kusurlu olduğunu düşündükleri Sağlık ve İçişleri ile Tarım ve Köyişleri bakanlıklarından istediği tazminat reddedildi.

  İstenen tazminata ilişkin İçişleri Bakanlığı'ndan gönderilen cevap yazısında, “içkili yerlerin ruhsatının artık belediyelere devredildiği, bakanlığın görev alanına girmediği” belirtildi.

  Sağlık Bakanlığı da, “şahıslarda kalıcı hasar bulunmadığı, hastanelere geç müracaat edildiği ve tıbbi müdahalenin eksiksiz yapıldığı” şeklinde cevap verdi. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ise talebe ilişkin cevap göndermedi.

  DAVA DİLEKÇELERİ

  Avukat Hikmet Şenses, bunun üzerine 5 müvekkili adına ayrı ayrı 3 bakanlık aleyhine İstanbul Nöbetçi İdare Mahkemesi'ne tazminat davaları açtı.

  Şenses tarafından hazırlanan dava dilekçelerinde, özellikle alkollü içki üretimi ve denetimi konusunda tek yetkili kurum olan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın, TEKEL'den büyük miktarda bandrol çalınması, ispirto ve ispirtolu içkilerin Türk Gıda Kodeksi'ne uygun olarak üretilme şartının bulunması, tarımsal kökenli etil alkol veya distilatı dışındaki alkol ve türevlerinin kullanılmasının yasak olması gibi kurallardan doğan yükümlülükleri bulunduğu kaydedildi.

  Bakanlığın bunu yerine getirmediği, maddi vakalara rağmen görevini yapmadığı savunulan dilekçelerde, zehirli madde imal ve ticaretinin suç olması gibi konularda da İçişleri Bakanlığı'nın görevini yapmadığı öne sürüldü.

  Metil alkol zehirlenmesi tedavisinin; eksik, hatalı, yanlış ve kusurlu olması nedeniyle bu kişilerin organlarında telafisi mümkün olmayan zararlara yol açtığı ileri sürülen dilekçelerde, metil alkol zehirlenmesinde kullanılması gereken fomepizol adlı ilacın Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye'de bulundurulmadığı iddia edildi.
  Dilekçelerde, personelin de bilgisizliği ile hekimliğin kötü uygulanması gibi nedenlerle müvekkillerin gerektiği gibi tedavi edilemediği öne sürüldü.

  Davalı idarelerce hizmetlerin işleyişinden dolayı ortaya çıkan zararın tazmini gerektiği ifade edilen dilekçelerde, toplam 50 bin YTL'si maddi ve 200 bin YTL'si de manevi olmak üzere toplam 250 bin YTL tazminatın yasal faiziyle birlikte davalı 3 bakanlıktan alınması istendi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı