Gündem Haberleri

  'Sahte rakı mağdurları tazminat davası açabilir'

  Hürriyet Haber
  07.03.2005 - 13:47 | Son Güncelleme:

  Hukukun Egemenliği Derneği Genel Başkanı Erdem Akyüz, milyonlarca şişe kaçak alkollü içki üretimine engel olamayan, yeterli denetim ve gözetimi yapamayan, bu nedenle hastalıklara ve ölümlere neden olan devletin sorumluluğu bulunduğunu söyledi. Akyüz, sahte rakı mağdurlarının devlete tazminat davaları açabileceğini bildirdi.

  Sahte rakı yüzünden, son günlerde meydana gelen ölümlerin yüksek sayılara ulaştığını belirten Akyüz, daha önce de aynı nedenlerden bir çok ölüm olmasına rağmen, bunların nedeninin saptanamadığını belirtti. Akyüz, makina yağından, radyasyonlu çaya ve deli dana etlerine kadar her türlü katkılı ve bozuk gıda maddelerini tüketen Türk toplumunda ölümlerin, hastalıkların büyük bir kısmının "yaşlılıktan" değil, "yanlışlıktan" meydana geldiğini vurguladı.

  "ÖLÜMLERDEN DEVLET SORUMLU"

  Üst üste gelen ölümlerin zorlaması üzerine yapılan araştırmalarda, sayısız kaçak üretim yeri ve çok sayıda kaçak alkollü içki ele geçirildiğine dikkat çeken Akyüz, "Yeterli denetim yapılmadığı açık bir şekilde meydana çıkmıştır. Yakın zamana kadar ’tekel’ olarak üretim yapan devlet bu ölümlerden sorumludur. Bu sorumluluk, denetim ile yükümlü olanların cezai sorumluluğunun yanında, içki üreten firmaların ve devletin maddi tazminat ödeme yükümünü de birlikte getirmektedir" dedi.

  Milyonlarca şişe kaçak alkollü içki üretimine engel olamayan, yeterli denetim ve gözetimi yapamayan, bu nedenle hastalıklara ve ölümlere neden olan devletin ve yöneticilerin sorumlu olması gerektiğinin açık olduğunu vurgulayan Akyüz, "AB yasaları, AB müktesebatı gibi parlak söylemlerin arkasında Türk hukuk sistemini allak bullak edenler, bu söylemlerin gereğini yerine getirmelidirler. Aksi takdirde açılacak davalar ile çok sayıda ve ağır miktarda tazminat ödenmesi kaçınılmaz olacaktır" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı