Gündem Haberleri

  Sahte imzalı talimat

  Hürriyet Haber
  04.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FP Lideri Recai Kutan ve Başkanlık Divan'ndan habersiz, sahte imzalı talimat yazılarıyla yenilikçi kanadın oluşturduğu ‘Danışma Kurulları’ toplantıya çağrıldı. Sahte imza skandalı partiye bomba gibi gibi düştü.

  FP'de eşi görülmemiş bir ‘sahte imza’ skandalı ortaya çıkarıldı. FP Genel Merkezi'nden Genel Başkan Recai Kutan'ın bilgisi dışında, yerine imzalanmış sahte talimat yazıları gönderildiği saptandı.

  Kutan'dan ve Başkanlık Divanı'ndan habersiz gönderilen bu sahte talimat yazılarıyla, örgütleri yakın takipte tutmak için eski yasaklı lider Necmettin Erbakan'a yakın gelenekçi kanat tarafından oluşturulan ‘Danışma Kurulları’na, Ankara'da toplantı çağrısında bulunuldu.

  Bu skandal, FP'ye bomba gibi düşerken, Kutan, olayla ilgili soruşturma açtı. Soruşturmanın sonucunda bu sahte imzalı belgeleri hazırladığı saptanan, ancak ismi gizli tutulan bir parti görevlisi ihraç istemiyle Disiplin Kurulu'na sevk edildi.

  FP'nin önceki akşam yapılan Başkanlık Divanı'nda patlayan skandalı, bir süre önce Erbakan ve yakın çevresini ima edip, ‘‘kendisine dışarıdan müdahalelerde bulunulduğunu ve bu nedenle de rahat çalışamadığını’’ söyleyerek görevinden ayrılan, ancak daha sonra yenilikçi kanadın bastırması sonucu istifasını geri alan Teşkilat Başkanı İrfan Gündüz gündeme getirdi. Gündüz, ‘‘Teşkilat Başkanı ben miyim, başkası mı belli değil, benim haberim olmadan teşkilatlara, oraya buraya yazılar gönderiliyor’’ deyince, Grup Başkanvekili Bülent Arınç da, Kutan'ın yerine imza atılmış bu talimat yazılarından birini ortaya çıkardı. Arınç'ın ‘kepazelik’ diye nitelediği bu sahte talimat yazısı, Kutan'ı şaşkına çevirirken, havayı bir anda elektriklendirdi.

  FP Genel Başkanlığı'nın parti içi ve dışı yazışmalarda kullandığı özel antetli bu belgenin, ‘Recai Kutan, FP Genel Başkanı’ diye açılan imza bölümünün, ‘Yerine’ anlamına gelen ‘Y’ harfi eklenerek, bir başkası tarafından imzalandığı saptandı.

  Kutan'ın, ‘‘Bu benim imzam değil, ben böyle bir evrakı ne gördüm, ne de böyle bir şeyden haberim var’’ dediği bu yazıyla, FP'deki Erbakan'a yakın gelenekçi kanadın, örgütleri yakın takipte tutmak için gayrıresmi bir biçimde oluşturduğu ‘Danışma Kurulları’na Ankara'da toplantı çağrısında bulunulduğu kaydedildi.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı