GeriGündem Sahte içkiden zehirlenen kişilerin yakınlarının endişeli bekleyişi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  18
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sahte içkiden zehirlenen kişilerin yakınlarının endişeli bekleyişi

Sahte içkiden zehirlenen kişilerin yakınlarının endişeli bekleyişi

Fatih'te sahte içkiden zehirlenen 40 yaşındaki Ufuk Çelik'in tedavisi Samatya'daki İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Servisi'nde devam ediyor. İşsiz olduğu öğrenilen Ufuk Çelik'in kanser hastası babası Nuri Çelik hastane bahçesinde oğlundan gelecek iyi bir haberi bekliyor. Öte yandan iki oğlu da sahte içkiden zehirlenen ve aynı hastanede tedavi altına alınan yaşlı bir kadın gazetecilere açıklama yapmak istedi. Ancak hastane polisi olduğunu söyleyen bir kişinin kadını zorla içeri aldığı belirtildi.

Oğlunun dün evde kusmaya başladığını anlatan acılı baba, " Sıcak suya banyoya girip çıkıyor, kusuyor. Ondan sonra hastaneye getirdik" dedi. Oğlunun sahte içkiyi nereden aldığını bilmediğini söyleyen Çelik, "Bu nedir ya ? Türk gençliği gidiyor ya. Benim evladım gidiyor. Bir tek evladım..." diye konuştu. 

Hastanede babası tedavi gören bir kişi ise, "Babamın yanında yatan hasta da sahte içkiden zehirlenmiş. İçkiyi 5 TL'ye satın aldığını söylediler" diye konuştu.


Sahte içkiden zehirlenen kişilerin yakınlarının endişeli bekleyişi

YAŞLI KADIN GAZETECİLERDEN KAÇIRILDI

Bu arada 2 oğlu da sahte içkiden zehirlenen ve aynı hastanede tedavi altına alınan yaşlı bir kadın gazetecilere açıklama yapmak istedi. Ancak hastane polisi olduğunu söyleyen bir kişi tarafından yaşlı kadın zorla içeri alındı. Kamuoyunun sahte içki konusunda bilinçlenmesi, başkalarının da sahte içkiyi satın alıp zehirlenmesinin önüne geçilmesi için haber yapmak istediklerini söyleyen gazetecilerle hastane güvenliği arasında tartışma yaşandı.

Sahte içkiden zehirlenen kişilerin yakınlarının endişeli bekleyişi


SAĞLIK BAKANI MÜEZZİNOĞLU: 6 VATANDAŞIMIZI KAYBETTİK

Sahte içki skandalıyla ilgili açıklama yapan Mehmet Müezzinoğlu, "6 vatandaşımızı ne yazık ki kaybettik. 23 vatandaşımızın servislerde tedavileri devam ediyor. 9 hastamız yoğun bakımda entübe şekilde yani durumları ciddi. 5 hastamız extübe durumda yoğun bakımlarda" dedi. Bakan hayatını kaybeden insanların sayısının 6 olduğunu söylerken, son gelen bilgilerde 9 olduğu belirtilmişti. 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul'da yaşanan sahte içki ölümleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Metil Alkol zehirlenmesi şüphesiyle 49 vakanın geldiğini belirten Müezzinoğlu, "Bunlardan 6 vatandaşımızı ne yazık ki kaybettik. 23 vatandaşımızın servislerde tedavileri devam ediyor. 9 hastamız yoğun bakımda entübe şekilde yani durumları ciddi. 5 hastamız extübe durumda yoğun bakımlarda. 15 hastamızı tedavi edip evlerine taburcu ettik. 5 hastamız ise iyi olduklarını belirterek hastanelerden kendi istekleriyle ayrıldılar" dedi.

Şişli'de bir otelde düzenlenen '2. Türk Tıp Dünyası Kurultayı'nın açılışına katılan Mehmet Müezzinoğlu, konuşmasının ardından burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İstanbul'da yaşanan sahte içki faciasına ilişkin son bilgileri paylaşan Müezzinoğlu, metil alkol zehirlenmesi şüphesiyle hastanelere 49 vakanın geldiğini söyledi.  Müezzinoğlu, "Son günlerde metil alkol zehirlenmesi şüphesiyle gelen vakalarımız oldu. Bu saate kadar 49 metil alkol zehirlenme şüphesi gelen vakamız tedaviye alındı. Bunlardan 6 vatandaşımızı ne yazık ki kaybettik. 23 vatandaşımızın servislerde tedavileri devam ediyor. 9 hastamız yoğun bakımda entübe şekilde yani durumları ciddi. 5 hastamız extübe durumda yoğun bakımlarda. 15 hastamızı tedavi edip evlerine taburcu ettik. 5 Hastamız ise iyi olduklarını belirterek hastanelerden kendi istekleriyle ayrıldılar" dedi.  Konuyla ilgili özel hastanelerden de bilgi aldıklarını aktaran Müezzinoğlu, "Şu anda böyle bir vaka yok gibi görünüyor. Ümit ediyorum ki hadiseyi bu çerçevede kontrol altına almış oluruz" diye konuştu.

VATANDAŞLARA UYARILAR

Bir gazetecinin "Metil alkol zehirlenmesi nasıl anlaşılır? Vatandaşları aydınlatmak için neler söyleyeceksiniz?" şeklindeki bir soruya Bakan Müezzinoğlu, "Öncelikle vatandaşlarımız ucuz diye veya gelişi güzel tükettikleri her üründe olduğu gibi özellikle alkolde de işin standardını mutlaka bandrolünü arayacakları bir duyarlılığı göstermeleri gerekir. Şüpheli ortamlardan mutlaka uzak durmalılar, şüpheli bir satış veya ortam hissettiklerinde emniyeti bilgilendirmelerinde gerek var. Zehirlenme şüphesi hastaya kendi uyarılarını yapıyor. Beyin uyuşması, görme bozukluğu gibi şikayetler kişiden kişiye farklı görülse bile ya da kusma gibi belirtiler hekime getiriyor. Önemli olan bu toksit etkisi olan metil alkollü içeceklerden şüphelenildiği zaman uzak durmak, şüpheyi mutlaka ilgili kurumlara bildirmek, tedbirli olabilmek en önemli uyarıcı cümleler olsa gerek" şeklinde yanıtladı.

"EMNİYET BU ÇALIŞMALARI YAPIYORDUR"

Mehmet Müezzinoğlu, "Nerede üretiliyor, nereden geldi, kim üretiyor? Bütün bunları Sağlık Bakanlığı olarak bizim bilmemiz mümkün değil. Açıkçası bizim hizmet alanımızın içinde değil. Bunu emniyet, güvenlik güçleri bu çalışmaları onlar yapıyordur" dedi. 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle