Gündem Haberleri

  Sahte içkicilere darbe

  Seyit ERÇİÇEK/İSTANBUL
  07.09.2012 - 16:26 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL polisi, sahte içki üreten çeteye operasyon düzenledi. Operasyonda 4’ü Bulgaristanlı 9 kişi gözaltına alınırken, bir kamyon dolusu Bulgaristan menşeli sahte votka, rakı ve viski de ele geçirildi.

  Kumburgaz, Avcılar ve Küçükçekmece ilçelerinde Bulgaristan menşeli sahte içkileri üreterek piyasaya süren 9 kişilik çetenin peşine düşen Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri yaklaşık 2 ay boyunca çeteyi takibe aldı.

  BASKINDAN KARELER / FOTO GALERİ

  Teknik takibin ardından polis ekipleri, önceki gece 22.00’da çetenin kullandığı adreslere eş zamanlı baskın düzenledi. Baskına katılan 50 polis memuru Kumburgaz’da 2 imalathanesi, Avcılar ve Küçükçekmece’de de 3 deposu bulanan çete elemanlarını suçüstü yakaladı.

  Servet çıktı

  Çetenin konaklamak için kullandığı Kumburgaz’da aylık bin 200 liraya tuttuğu 4 katlı villaya yapılan baskında bodrum katındaki imalathanede bulunanlar polisi hayrete düşürdü. Polis ekipleri 63 koli sahte içki, 100 bin boş şişe ile 200 bin bandrol ve üretim sırasında kullanılan makinelere el koydu. Baskında yaklaşık 20 varil etil alkol de ele geçirilirken, yakalanan sahte içkilerin tahmini piyasa değerinin bir milyon liradan fazla olduğu belirtildi.

  Bidonlarda markasız rakı

  Baskında ele geçirilen markalı şişelerin yanı sıra çok sayıda 20 litrelik bidonlara doldurulmuş rakı da bulundu. Üst düzey bir emniyet yetkilisi bidonlara doldurulan rakıların meyhanelere satıldığını, müşterilere servis edilmeden hemen önce de şişelendiğini söyledi. Çetenin Avcılar ve Küçükçekmece’de kendilerine ait iki büfesinin olduğu belirlendi. Büfeler mühürlenirken, Sefaköy’de ise çeteden sahte için alan bir büfe sahibinin de gözaltına alındını belirtildi. Büfe sahibi ile birlikte gözaltına alınan 8 kişinin emniyette sorgusu devam ederken çeteyle beraber çalışan Bulgaristan uyruklu bir kadının ise baskından önce memleketine kaçtığı öğrenildi.

  Nasıl üretiliyor

  Çete önce üreteceği içkinin türünü belirliyor. Ardından özel karışımlarla üreteceği içkinin rengini ve aromasını belirliyor. Daha sonra büyük bir varilde etil alkol ile üreteceği sahte içkinin aromalı karışımını bir süre dinlendiriyor. Dinlendirilen içki şişelendikten sonra orjinalinden ayırt edilmesi mümkün olmayan kapaklarla kapatılıyor ve bandrolü yapıştırılıyor. Çetenin etil alkol kullandığını söyleyen emniyet yetkilisi "Burada dikkat edilmesi gereken konu bandrol, çünkü hepsinde aynı seri numaralı sahte bandrol var. İfadeleri alınacak, ardından sahte içki yüzünden daha önce meydana gelen ölüm vakaları ile numuneler karşılaştırılacak" dedi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı