GeriGündem Sahte gıda operasyonları: 10 bin tondan fazla gıda ele geçirildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sahte gıda operasyonları: 10 bin tondan fazla gıda ele geçirildi

Sahte gıda operasyonları: 10 bin tondan fazla gıda ele geçirildi

Avrupa Polis Örgütü (Europol)'ün dünya genelinde yürüttüğü operasyonlarda 10 bin tondan fazla yasadışı gıda ve içecek ele geçirildiği açıklandı.

BBC'nin haberine göre, tarihin en geniş kapsamlı yasadışı gıda operasyonu olarak nitelendirilen soruşturmada ele geçirilen ürünler arasında maymun eti, tırtıl, çekirge ve sahte içki de var. Europol, 57 ülkenin emniyet birimlerinin katıldığı operasyonun üç ay sürdüğünü, 12 bin küveti doldurmaya yetecek kadar sahte içki tespit edildiğini duyurdu. İngiltere'de 10 bin litre katkı maddeli içecek, İtalya'da yeşil rengi vermesi için bakır sülfatla boyanan 85 ton zeytin bulundu.

Baskınlar 2015 yılı Kasım ila 2016 yılı Şubat ayları arasında düzenlendi. Europol, milyarlarca dolarlık sahte gıda piyasasının oluşmasında yiyecek içecek fiyatlarının artmasının da rol oynadığını bildirdi. Havaalanlarındaki kontrol noktalarında da ithal edilmek istenen çok sayıda yasadışı ürün ele geçirildi. Bunlar arasında, Belçika'daki gümrük memurlarının Zaventem Havaalanı'nda ele geçirdikleri birkaç kilogram maymun eti de var.

Operasyonlar ayrıca Sudan, Endonezya, Yunanistan, Fransa, Avustralya, Bolivya, Macaristan, Tayland ve Güney Kore'de gerçekleştirildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle