Gündem Haberleri

  Sahte ayçiçek yağı operasyonu

  A.A
  25.05.2010 - 14:30 | Son Güncelleme:

  Gaziantep'in Nizip ilçesinden Elazığ'a gönderilen 22 ton 900 kilo zeytin ve ayçiçek yağının yapılan laboratuvar analizinde sahte olduğu belirlendi.

  Nizip ilçesinde Ömer A'ya ait zeytin yağı dolum tesisinden Elazığ'da 2 gıda toptancısına 20 ton ayçiçek yağı ve 2 ton 900 kilo da zeytin yağı satıldı.

  Elazığ Tarım İl Müdürlüğü Gıda Kontrol Şube Müdürlüğü ekipleri, bir ihbar üzerine, Rızaiye Mahallesi İnönü Caddesi ile Kültür Mahallesi Şehit İdris Doğan Caddesi'nde toptan gıda maddeleri satan 2 ayrı iş yerine baskın düzenledi.

  İş yerlerinde bulunan bozuk olduğu öne sürülen zeytin ve ayçiçek yağlarından analiz için numuneler alındı.

  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Ankara İl Laboratuvar Müdürlüğüne gönderilen numunlerin analiz sonucunda, zeyin yağı ve ayçiçek yağlarının sahte olduğu ve içerisinde yüksek miktarda pamuk yağı ve çeşitli yanık yağlar bulunduğu belirlendi.

  Elazığ Tarım İl Müdürlüğü ekipleri, analiz sonuçlarının bozuk çıkmasının ardından 2 iş yerlerindeki toplam 22 ton 900 kilo zeytin ve ayçiçek yağlarına el koydu.

  SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK

  Tarım Müdürlüğü ekiplerinin, yağların satın alındığı Nizip ilçesindeki zeytin ve ayçiçek yağı dolum tesisinin sahibi Ömer A, ile Elazığ'da yağları satmaya çalışan 2 iş yeri sahibi hakkında, “halk sağlığına zarar vermek ve üretim iznine aykırı imalat yapmak” suçlamasıyla Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacakları bildirildi.

  El konulan yağlar, Çevre Bakanlığı tarafından özel görevlendirilen atık yağ toplama ve imha ekibi tarafından yönetmeliklere uygun şekilde imha edileceği kaydedildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı