Gündem Haberleri

  Sahte atama yapan kardeşe tutuklama

  Hürriyet Haber
  10.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DYP'li Mehmet Sağlam'ın döneminde, Maraş'ta birçok kişinin sahte belgelerle Milli Eğitim’e atanması davasında tutuklama kararı çıktı. Sağlam'ın kardeşi ve DYP İlçe Başkanı polis tarafından aranıyor.

  DYP Milletvekili Mehmet Sağlam'ın kardeşi Bekir Sıtkı Sağlam hakkında, Milli Eğitim Bakanlığı'na sahte evrakla Kahramanmaraş'taki belediyelerden atama yaptırdığı gerekçesiyle tutuklama kararı çıktı. Sağlam Kahramanmaraş'ın Göksun İlçesi DYP İlçe Başkanlığı görevini yürütüyordu. Sağlam'la birlikte DYP Afşin İlçe Başkanı Yalçın Demir hakkında da tutuklama kararı çıktı.

  Mehmet Sağlam'ın Refahyol'daki Milli Eğitim Bakanlığı'nın son döneminde, Kahramanraş'taki bazı ilçe belediyelerinde çalışıyormuş gibi gösterilen 800'ü aşkın kişinin, sahte belge ile Bakanlığa tayin edildiği belgelenmişti. O dönemde işe giren bazı kişiler de hem emniyet, hem de savcılıktaki ifadelerinde rüşvet vererek işe girdiklerini ileri sürmüşlerdi.

  SAĞLAM BİLİYORDU

  O dönemin valisi ve il milli eğitim müdürü ise dönemin Milli Eğitim Bakanı Mehmet Sağlam'ı suçlamış ve bütün atamalardan Sağlam'ın bilgisi olduğunu ileri sürmüşlerdi.

  Sağlam'dan sonraki Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay, olayla ilgili soruşturma açtırmış ve ilgililer hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

  Sahte evrakla atamaları yapılan bazı kişiler, sorgulandıktan sonra mahkemece tutuklanmıştı. Bu kişiler yaptıkları açıklamada, ‘‘Hem rüşvet verdik, hem de hapse atıldık. Asıl sorumlular dışarda geziyor’’ tepkisini göstermişlerdi.

  Kahramanmaraş Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava sonuçlandı. Mahkeme, sanıkların organize bir örgüt oluşturarak Cürüm ve Kabahat İşlemek ve 339/1'inci maddesi gereğince, sanıkların Evrakta Sahtecilik Yapmak suçlarından tutuklanmalarına karar verdi. TCK'nın ilgili maddesi 3 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

  Mehmet Sağlam'ın kardeşi Bekir Sıtkı Sağlam'ın karara rağmen henüz gidip teslim olmadığı bildirildi. Sağlam, polis tarafından aranıyor.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı