Gündem Haberleri

  Sahte askerler köylüleri dolandırdı

  Esat TAŞTEKİN/ ERGANİ (Diyarbakır), (DHA)
  20.01.2011 - 12:39 | Son Güncelleme:

  DİYARBAKIR’ın Ergani İlçesi’nde aynı gün içerisinde 2 dolandırıcılık olayı yaşandı. İlçe merkezinde vatandaşlara sahte külçe altın satmaya çalışan 2 kişi suç üstü yakalanırken, Dereboyu Köyü’ne giderek kendilerini asker olarak tanıtan 4 kişi, Nusret ve Vedat Baran kardeşlerden aldıkları 30 bin TL değerindeki 8 büyük baş hayvan karşılığında senet verdikten sonra ortadan kayboldu.

  Ergani İlçesi’ne bağlı Dereboyu Köyü’ne önceki gün giden 4 kişi, kendilerni Ergani Jandarma Komutanlığı’nda görevli askeri yetkili olarak tanıtarak, askerin et ihtiyacı için canlı hayvan satın almak üzere köyleri dolaştıklarını söyledi. Köyde yaşayan Nusret ve Vedat Baran kardeşler de, 8 büyük baş hayvanını bu kişilere 30 bin TL’ye sattı. Kendini ’Şahin Üsteğmen’ olarak tanıtan ve çetenin elebaşı olduğu tahmin edilen kişi, nakit taşımadıklarını belirterek, 8 büyük baş hayvan için 30 bin TL tutarında 2 senet vereceğini söyledi. Askeri yetkili olduklarını düşündükleri çeteye güvenen Baran kardeşler, senet karşılığında 8 büyük baş hayvanı bu kişilere teslim etti.

  SENEDİ TAHSİLE GİDİNCE ŞOK OLDULAR

  Vedat ve Nusret Baran kardeşler 2 gün sonra alacaklarını tahsil etmek üzere Ergani Jandarma Komutanlığı’na geldi. Şahin Üsteğmen ile görüşmek istediklerini anlatan Baran kardeşler, dolandırıldıklarını anlayınca şok yaşadı. Vedat ve Nusret kardeşler, 30 bin TL alacaklarını almak için geldikleri Jandarma Karakolu’nda bu kez şikayetçi oldu. Dolandırıcıların yakalanması için bu kez gerçek jandarma ekipleri, merkez ve çevre köylerde çalışma başlattı.

  SAHTE ALTIN DOLANDIRICILARI TUTUKLANDI

  Ergani İlçe merkezindeki ikinci dolandırıcılık olayında ise, birçok kişiye sahte külçe altın satarak halkı binlerce lira dolandıran Fethi ve Mustafa Türkmen, suçüstü yakalandı. Adıyaman’dan geldikleri belirtilen Fethi ve Mutsafa Türkmen, Ergani İlçe merkezinde son üç ay içinde birçok kişiye sahte külçe altın satarak dolandırdı. Fethi ve Mustafa Türkmen, İstasyon Mahallesi’nde bir vatandaşı daha dolandırmak üzereyken son işlerinde yakayı ele verdi.

  İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri tarafından gözaltına alınan şüphelilerin, daha önce de Elazığ’ın Maden ile Şanlıurfa’nın Siverek ilçelerinde aynı şekilde dolandırıcılık yaptıkları ortaya çıktı. Emniyetteki sorgulamaları tamamlanan Fethi ve Mustafa Türkmen, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı