Gündem Haberleri

  Sahnedeki emekli albay Hüsamettin Tambay mı?

  Sefa KAPLAN
  25.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk edebiyatının öncü yazarlarından Oğuz Atay’ın Tehlikeli Oyunlar isimli unutulmaz romanı tiyatro sahnesinde.

  Oyunda, Oğuz Atay’ın ‘aydın cehaleti’yle hesaplaşması en temel konu.  Beyin tümöründen genç yaşta ölen Oğuz Atay, üç roman ve bir hikâye kitabı ile edebiyatımıza damgasını vurmuştu.

  YALNIZ ve güzel ülkemizin yalnızlığa sevdalı mahzun yazarı Oğuz Atay’ın ‘Tehlikeli Oyunlar’ isimli unutulmaz romanı, Seyyar Sahne tarafından oyunlaştırıldı. Hayır, sahnede dünyanın en güzel emekli albayı Hüsamettin Tambay veya halkımızın mütevekkil karakterini temsil eden Nurhayat Hanım tam olarak yok. Ama 13 Aralık’ta ölüm yıldönümü vesilesiyle bir kez daha hüzünlendiğimiz Oğuz Atay var.
  ‘Tehlikeli Oyunlar’ın tiyatroya uyarlanması ne ölçüde mümkün olabilir? ‘Oyunlarla Yaşayanlar’ı sahnede izleyenler, Oğuz Atay’ın tiyatro bilgisinin hiç de yabana atılamayacağını gayet iyi bilirler aslında. Emekli tarih öğretmeni Coşkun Ermiş’in, ‘Ölülerimizi bahçemize gömmeliyiz’ diye başlayan repliği, modern zamanların en naif başkaldırısıdır elbette ama benzer repliklere Atay’ın roman ve hikâyelerinde rastlamak hiç de şaşırtıcı değildir.
  Zaten, nitelikli okur hatırlayacaktır, gerek ‘Tutunamayanlar’da gerekse ‘Tehlikeli Oyunlar’da tiyatro ritmine göre düzenlenmiş uzun pasajlar mevcuttur. Dolayısıyla, Seyyar Sahne’nin ‘Tehlikeli Oyunlar’ı sahnelemesi, neresinden bakarsanız bakın dikkat çekici bir durum. Ancak, biz yine de en çok Emekli Albay Hüsamettin Tambay’ı ve Bilge’yi ve Sevgi’yi ve Nurhayat Hanım’ı ve Tombalacı Arif’i ve elbette Salim biraderimizi kimin temsil ettiğini merak ediyoruz. Bizden duymuş olmayın ama bu ölümsüz kahramanlar çok fazla görünmüyor sahnede. ‘Zaten romanda da çok fazla görünmüyorlardı’ diye teselli edebilirsiniz kendinizi. Yahut, ‘Atayist’lerin gayet iyi bildiği gibi, herbirini aynı kişi de temsil edebilir elbette.Belki de seyirci koltuğunda bizzat kendiniz temsil edebilirsiniz...
  25-26 Aralık. İTÜ. (0531 696 41 09)

  Los Vivancos CRR’de

  Los Vivancos 27 Aralık’ta Cemal Reşit Rey’de. Günümüzün en iyi dans gruplarından biri olarak kabul edilen Los Vivancos, yedi kardeşin hikâyesini sahneye taşıyor.  CRR, 27 ARALIK 2009, Saat 20.00.

  Durmadan kanayan Yara

  1915’in üzerinden bu kadar yıl geçti ama 1915’e bakış açımız neyse, o yönde bilgileniyoruz sürekli olarak. Bunun dışında bir başka bakış açısı veya pencere olabileceğini ise aklımıza bile getirmiyoruz. IQ Kültür Sanat Yayıncılık.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı