Gündem Haberleri

  Şahin: Dava sürerken açıklama yapmak doğru olmaz

  A.A.
  17.05.2008 - 15:07 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Anayasa Mahkemesinin, AK Parti'nin bireysel savunma talebini reddetmesiyle ilgili olarak, “Böylesine önemli davalar Yüksek Mahkemede görülürken lehte ve aleyhte birtakım açıklamaların yapılmış olmasını doğru ve isabetli bulmuyorum” dedi.

  Bakan Şahin, kara yoluyla Ankara'dan İstanbul'a giderken, Bolu Valiliğini ziyaret etti.

  Vali Halil İbrahim Akpınar, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Bedri Dursun, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Kemal Semercioğlu ve Emniyet Müdürü Mehmet Yazıcı tarafından karşılanan Şahin, ziyaret sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
  Anayasa Mahkemesinin, AK Parti'li bazı milletvekillerinin bireysel savunma talebini geri çevirmesiyle ilgili bir soru yöneltilen Bakan Şahin, “Şahsımı ve mensubu bulunduğum kurumsal yapıyı da ilgilendirse, herhangi bir değerlendirme yapmam” dedi.

  Şahin, yasal çerçevede Anayasa Mahkemesinin davayı göreceğinin altını çizerek, şunları kaydetti:
  “Hepimiz takip edeceğiz. Başsavcı bir iddiada bulunmuştur. Bu iddiaya parti tüzel kişiliği, yazılı cevap vermiştir. Başsavcı arkadaşımız, bu yazılı cevaba yazılı olarak son diyeceklerini ifade edecek. Sonra esas hakkındaki savunmalar, sözlü savunmalar yapılacak ve Anayasa Mahkemesi bir karar verecek. Ancak böylesine önemli davalar Yüksek Mahkemede görülürken, lehte ve aleyhte birtakım açıklamaların yapılmış olmasını doğru ve isabetli bulmadığımı ifade etmek istiyorum. O nedenle, bu sorunuz üzerine ben de buna olumlu ya da olumsuz beyanda bulunmak suretiyle katkıda bulunmak istemem doğrusu. Kendi kendime çelişkiye düşmemeliyim. Mahkeme kendi elindeki yasa ve anayasal çerçevede kararını verecektir. Sonucunu hep birlikte bekleyeceğiz.”

  Türban davasında raportörün görüşüyle ilgili bir soruya da Bakan Şahin, Meclisten çıkmış olan anayasa değişikliğiyle ilgili kanuna karşı bir siyasi partinin iptal davası açtığını hatırlatarak, şunları söyledi:
  “Anayasa Mahkemesi, bu iptal davasını da yine kendi yasaları ve anayasal çerçevede değerlendirecektir. Anayasa Mahkemesine açılmış olan davanın çeşidi ne olursa olsun, mahkeme genellikle raportörden görüş istemektedir. Burada da raportör görüşünü vermiştir. Yüksek Mahkeme bunları kendisi değerlendirecektir. (Rapor olumlu mudur, değil midir, katılıyor musunuz, katılmıyor musunuz) şeklindeki sorulara cevap vermem yakışık almaz. Üstelik Adalet Bakanı olarak bu konuda taraf olmam mümkün değil.”

  Mehmet Ali Şahin, Valilikteki konuşmasında, Turkcell Süper Ligi'ne yükselecek üçüncü ve son takımı belirleyecek play-off karşılaşmalarında finale kaldığı Boluspor'u da tebrik ettiğini belirterek, “Pazar günü oynanacak olan Eskişehir-Boluspor karşılaşmasını izleyeceğim” dedi.

  Bakan Şahin, yürüyerek gittiği Bolu Adliyesinin ardından Kapalı ve Açık Cezaevini de ziyaret etti. Esnafla sohbet eden Şahin, cezaevi ziyaretinden sonra kentten ayrıldı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı