Gündem Haberleri

  Şahin: "Canaydın boynuma sarıldı"

  A.A
  17.01.2011 - 13:35 | Son Güncelleme:

  TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin TT Arena'nın açılışında Başbakan Erdoğan'a yönelik protestoyu değerlendirdi. Şahin, Dolmabahçe'deki Başbakanlık ofisinde stadın yapımıyla ilgili toplantıda yaşananları ilk kez anlattı.

  TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Türk Telekom Arena'nın açılışı sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik tribün protestosuyla ilgili “Doğrusu Sayın Başbakan'a haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Spor sahalarına lütfen siyasal görüşlerimizi taşımayalım ve yansıtmayalım; bu çok çirkin oluyor” dedi.

  Ukrayna Parlamento Başkanı Volodimir Litvin ile bir araya gelen Şahin, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türk Telekom Arena Stadı'nın açılışı sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bazı kişiler tarafından protesto edilmesiyle ilgili görüşlerinin sorulması üzerine Şahin, şunları söyledi:
  “Bizim bir atasözümüz var 'taş yerinde ağırdır' diye. Tabi ki futbol müsabakalarına gelen vatandaşlarımızın farklı siyasal düşünceleri olabilir. Bu, gayet doğaldır. Ancak spor öyle bir şey ki her türlü farklı düşüncelerimizi bir tarafa bırakarak, sadece bugün insanlığın anlaşabildiği spor diliyle konuşmamız gerekli spor sahalarında. Tabi bir kısım seyircilerin basına ve kamuoyuna yansıyan protestoları hiç hoş olmamıştır. Bu, Galatasaray camiasına zarar verir.
  Sayın Başbakan'ın şu değerlendirmesini önemsiyorum 'iyilik yap, denize at, balık bilmezse Halik bilir'. Bunu şunun için söylüyorum; Aslantepe Spor Tesisleri'nin yapımı ve başlangıcı anında spordan sorumlu Devlet Bakanıydım. Hangi sorunları geride bırakarak o noktaya geldiğimizi çok yakinen biliyorum. Rahmetli Özhan Canaydın'ın nasıl çırpındığını, Spor Toto ile TOKİ arasında bir anlaşmayı imzalamak için nasıl birlikte çalıştığımızı gayet iyi hatırlıyorum. Ama Sayın Başbakan'ın, o stadın bu hale gelmesinde katkıları çok büyüktür. Bunu çok yakinen biliyorum. Doğrusu Sayın Başbakan'a haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Galatasaray camiası ve yöneticiler de bundan büyük üzüntü duydular. Spor sahalarına lütfen siyasal görüşlerimizi taşımayalım ve yansıtmayalım; bu çok çirkin oluyor.”

  “CANAYDIN BOYNUMA SARILDI”

  Şahin, bir gazetecinin “TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın, stadın açılışında Özhan Canaydın'ı aciz gösteren bir konuşma yapması nedeniyle seyircilerin tahrik olduğu iddiaları var” denilmesi üzerine Bayraktar'ın ne söylediğini bilmediğini belirterek, ancak zaman zaman projeden vazgeçilme aşamasına gelindiğini hatırladığını kaydetti.
  “Dinleyenler, Erdoğan Bayraktar'ın öyle bir şey demediğini söylüyor” diyen Şahin, “Sayın Canaydın'ın bu konunun üzerinde hassasiyetle durduğunu, Dolmabahçe'deki nihai toplantıda ben de vardım, orada Sayın Başbakan inisiyatif kullanarak 'bu proje gerçekleşecek' dediğinde, Özhan Bey'in nasıl rahatladığını, nasıl bir huzura kavuştuğunu ve hatta boynuma sarıldığını çok iyi hatırlıyorum. Böylesine süreçlerden Türkiye çok önemli bir spor tesisine, stadyuma kavuşmuştur. Bunlar inşallah geride kalır. Sanıyorum o protestoyu yapan arkadaşlar da tepkilerden sonra pişman olmuşlardır” diye konuştu.

  Şahin, “Galatasaray'ı bırakacağını açıklayan bakanlar oldu” denmesi üzerine, bunun kendi takdirlerinde olduğunu belirterek, “Ama ben bu sene Trabzonspor'u destekliyorum” dedi. “Bu protestonun ardından Galatasaray'ı tutmaktan vaaz mı geçtiniz?” sorusuna Şahin, “Öyle bir şey söylersem hafiflik olur. Öyle bir şey söylemek istemiyorum. Galatasaray şu anda hiç hakketmediği bir yerde. Bu sene çok iyi bir futbol oynayan Trabzonspor'un, Anadolu kulübü olarak ligi lider bitirmesini arzu ediyorum” karşılığını verdi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı