Gündem Haberleri

  Sahil Güvenlik'ten Akdeniz'e sıkı takip

  Hürriyet Haber
  12.07.2001 - 10:53 | Son Güncelleme:

  Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı ekipleri, denizde bu yılın ilk 6 ayında 21 bin 317 saat görev yaparak, denizi kirletenlere ve kaçakçılara göz açtırmadı.

  Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre ekipler, Fethiye'den Hatay'ın Samandağ ilçesinin Çevlik mevkiine kadar uzanan sahil şeridi boyunca 14 limanda konuşlu 18 gemiyle görev yapıyor.


  Yılbaşından 30 Haziran 2001 tarihine kadar 21 bin 317 saat görev yapan Sahil Güvenlik ekipleri, 7 bin 219 adet çeşitli gemi ve deniz aracını kontrol etti. Bunlardan bin 687'si, haklarında işlem yapılarak savcılığa sevk edildi. Aynı süre içerisinde icra edilen 31 arama- kurtarma faaliyetinde ise 8 adet gemi ve tekne ile 129 insan hayatı kurtarıldı. Ayrıca, yurt dışına deniz yolu ile kaçmak isteyen 684 kişi yakalandı.  Deniz yolu ile yurda sokulmak istenen 114 ton kaçak akaryakıt, 70 kilogram reçine esrar ile çeşitli markada 300 karton yabancı sigara ele geçirildi. Yetkililer, çevre suçu işleyen bir gemi hakkında para cezasının uygulandığını, bir tekne hakkında Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na suç duyurusunda bulunulduğunu bildirdiler.


  Denizlerin ve denizden geçimlerini sağlayan insanların güvencesi olarak 24 saat göreve hazır olduklarını belirten yetkililer,''158 Alo Sahil Güvenlik Özel Hizmet telefonu 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir'' dediler.  İhbarların Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı Harekat Odası nöbetçi personeli tarafından değerlendirildiğini kaydeden yetkililer, bilgi ve duyumların teyit edildikten sonra, en uygun durumdaki ekibin görev yerine yönlendirildiğini bildirdiler.
   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı