Gündem Haberleri

  Sağlıkta yeni dönem

  Hürriyet Haber
  19.02.2005 - 14:56 | Son Güncelleme:

  SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devrini öngören kanunun 19 Ocak'ta yürürlüğe girmesinin ardından resmi devir işlemleri için konulan 1 aylık süre bugün doldu.

  Yaklaşık 400 sağlık kuruluşu ve 56 binin üzerinde personel Sağlık Bakanlığı'na kaydırılıyor.

  SSK emeklisi hastalar bugünden itibaren doğrudan karneleriyle, çalışanlar ise işyerlerinden aldıkları sevklerle hastanelere müracaat edecekler.

  Devirle birlikte, SSK hastaneleri ve dispanserlerinin yanı sıra PTT ve Ziraat Bankası'na ait sağlık kuruluşları Sağlık Bakanlığı'na devredildi.

  GELENLER GERİ ÇEVRİLMEYECEK

  Hastaneler bundan sonra Sağlık Bakanlığı hastaneleri gibi işletilecek. SSK'lı hastalar, hastanelerden yine randevu yoluyla yararlanacak, ancak randevu almadan gelen hastalar da geri çevrilmeyecek. Geçiş döneminde her iki yöntem de kullanılacak.

  SSK emeklileri, doğrudan sağlık karneleriyle, SSK'lı çalışanlar ise işyerlerinden aldıkları evrakla hastanelere gidebilecek.

  REÇETELER SERBEST ECZANELERDEN ALINABİLECEK

  Bu yolla hastanelere gelenlere verilen ayaktan reçeteler serbest eczanelerden alınabilecek. Yatan hastaların ilaçları hastane içindeki eczanelerden karşılanacak.

  SSK'lı hastaların görüntüleme hizmetleri dışardan alınmaya devam edilecek.

  İleri tetkik gerektiren hallerde üniversite hastanelerine sevk edilmesi gereken hastalar sevk almadan buralara gidemeyecek. Taşradan gelen hastaların da geldikleri ilden sevk alması gerekecek.

  İSİMLERİ DEĞİŞİYOR

  Sağlık Bakanlığı'na devredilecek hastanelerin adları da değiştirilecek. Yeni isimlere ait tabelalar veya ilk etapta bez afişler bugün hastanelere asılacak.

  400 SAĞLIK KURULUŞU DEVREDİLİYOR 
   
  Devir işlemleriyle ilgili olarak bilgi veren Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yaklaşık 400 sağlık kuruluşunun Sağlık Bakanlığı'na devredileceğini, 56 binin üzerinde SSK personelinin Sağlık Bakanlığı'na kaydırılacağını açıkladı. Akdağ, SSK personelinin bir kısmının kurumda kalarak, il müdürlüklerinde fatura işlemlerini yürüteceğini ifade etti.

  Her SSK hastanesinin bir devlet hastanesiyle kardeş hastane yapıldığını ve işlemlerin koordine halinde yürütüldüğünü kaydeden Akdağ, “İlk haftalarda belki ilk bir kaç ay, yeni işletme modelinin tamamen kavranması noktasında bazı ufak tefek sıkıntılar yaşanabilir. Her dönüşüm biraz sancılı olabilir, sonu itibariyle güzel oluyor” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı