Gündem Haberleri

  Sağlıkta akıllı kart dönemi başlıyor

  Hürriyet Haber
  12.01.2011 - 14:12 | Son Güncelleme:

  Sağlıkta akıllı kart dönemi başlıyor. Kronik rahatsızlıklar, kullanılan ilaçlar ve son tedavi akıllı karttan anında görülecek.

  Elektronik Kimlik Kartı'nın birçok özelliği var. Hem nüfus cüzdanı, hem sosyal güvenlik kartı, hem de reçete yerine geçecek. Vatandaşlar hasteneye gittiklerinde doğrudan hekimin muayenehanesine giderek buradaki uygun kart okuyuculara kartlarını yerleştirip sıra numarası alabilecek.

  Doktorun yazdığı reçeteler de tarih olacak. Elektronik kimlik kartı sayesinde doktorlar hastaların daha önce kullandıkları tüm ilaçları bilgisayar ortamında takip edebilecek. Doktorlar, yürütülen çalışmalar tamamlandığında hastanede bilgisayarlarını kullanarak elektronik imzalı reçeteler yazacak.

  Hasta elektronik kimlik kartıyla eczaneye gittiğinde eczanede yer alan kart okuyucu sistemiyle kendisine ait reçetelerin görünmesi imkanına kavuşacak. Elektronik kimlik kartları kişiye özel şifre ya da parmak izi taşıyacağı için başkasının yerine ilaç alma ya da muayene olma usulsüzlüklerinin de önüne geçecek.

  Çipli kartlar daha önce reçeteyle uğraşan eczacı ve vatandaşın da işini kolaylaştıracak.

  Sağlık kartlarından pilot il olan Bolu’da 220 bin kişiye dağıtıldı. Çalışmalar 2011 yılı sonunda tamamlanacak. Ve her vatandaş bu özel kartlara sahip olacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı