Gündem Haberleri

  Sağlıklı okullara 'örnek'

  Nesrin COŞKUN / İZMİR, (DHA)
  19.09.2011 - 16:13 | Son Güncelleme:

  Türkiye’de çocuk obezitesini önlemek, öğrencilerin okullarında sağlıklı, besleyici gıda tüketimlerini sağlamak amacıyla bir dizi önlemler alınıp özendirici programlar hayata geçirilirken, İzmir’deki 80’inci Yıl Eşrefpaşa İlköğretim Okulu’nda, uyum haftasında ’örnek’ bir proje uygulandı.

  Anasınıfı ve birinci sınıf öğrencileri, annelerinin okul bahçesinde sıktığı meyve sularını keyifle içti. Müdür Hasan Basri Karaoğlu, "Bir taşla iki kuş vuracağız. Öğrencilerimiz okulun ilk haftasını hiç unutmayacaklar" dedi.

  Milli Eğitim Bakanlığı, önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelen obeziteye karşı çocukları fast food türü yiyeceklerden, cips ve kolalı içeceklerden uzak tutmak amacıyla kantinlerde bu tür yiyecek ve içeceklerin satılmasını yasakladı. Bu öğretim yılından itibaren okul kantinlerinde kola yerine süt, ayran, hazır meyve sularının yerine taze sıkılmış meyve suları, taze meyveler satılacak. Tüm okul idarecileri, kantincilerini Bakanlığın bu genelgesine uymaları konusunda uyarırken, bir yandan da bu konuda daha iddialı olan okullar daha büyük hedefin peşinde koşuyor.

  'BESLENME DOSTU OKUL'

  Nitekim Sağlık Bakanlığı ile ortak sürdürülen projede, okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması ve bu konuda yapılan olumlu uygulamaların desteklenmesi amaçlanıyor, okullar belirlenen kriterler doğrultusunda denetlenip başarılı bulunduklarında ’Beslenme Dostu Okul Sertifikası’ ile ödüllendiriliyor. İzmir’de beslenme dostu okul sertifikası almak için 32 okul başvurdu. 3’ü devlet toplam 10 okul sertifika almaya hak kazandı.

  OKULDA 'UYUM HAFTASI' ETKİNLİKLERİ

  Okullarda iki koldan sağlıklı nesiller yetiştirmek için önlemler alınırken, İzmir Konak’taki 80. Yıl Eşrefpaşa İlköğretim Okulu’nda ’uyum haftası’nda bir araya gelen anasınıfı ve birinci sınıf öğrencileri için 5 ayrı günde 5 ayrı etkinlik düzenlendi. Her gün farklı bir yiyecek ya da içecekle öğrencileri buluşturduklarını belirten müdür Hasan Basri Karaoğlu şunları söyledi:

  "Önce öğrencilerimizin anne babalarıyla, öğretmenleriyle bir toplantı yaptık. Çocuklarımızın hem sağlıklı beslenme modeli için sağlıklı besinleri okulda tüketmelerinin önemini vurgulamak, hem de eğitim hayatlarının ilk günlerini hep hatırlamalarını sağlamak için bir proje geliştirdik. Böylece çocuklarımız okulu daha çok sevecek, daha kolay uyum sağlayabilecekti. Nitekim de öyle oldu. Çocuklarımıza ilk gün meyve alışkanlığı kazandırmak için çeşit çeşit meyve dağıttık. Bir başka gün de fındık, ceviz, badem, fıstık, kuru üzüm, kayısı, incir gibi çerezlerin sevdirilmesini hedefledik. Süt ve ayran dağıttığımızda çocukları doğal ve sağlıklı içeceklere yönlendirdik. Bir gün de okul bahçesinde çocuklarımıza taze sıkılmış meyve suyu ikram ettik. Veliler en az iki çocuğa yetecek kadar gününe göre meyve, süt, ayran, çerez getirdi. Çok başarılı bir uygulama oldu. Bundan sonra tüm bu yiyecek içecek çeşitleri kantinimizde de satılacak."  NC(İÖ/COŞ) (FOTOĞRAFLI)

  DHA-Genel - Türkiye-İzmir - Nesrin COŞKUN
  2011-09-19 10:51:17
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı