Gündem Haberleri

  Sağlıklı genleri yedekleyen bitki

  Hürriyet Haber
  24.03.2005 - 01:43 | Son Güncelleme:

  Amerikalı bilim adamları, bir tür bitkide hastalıklara neden olan genetik mutasyonların düzeltilmesini sağlayan ‘yedekleme sistemi’ olabileceğini ortaya çıkardı.

  Botanik dünyası şu günlerde heyecan verici genetik bir bulguyla çalkalanıyor. Amerikalı bilim adamları, bir tür bitkide hastalıklara neden olan genetik mutasyonların düzeltilmesini sağlayan ‘yedekleme sistemi’ olabileceğini ortaya çıkardı. Bir önceki kuşaktan hatalı gen miras alan bitkinin dört kuşak öncesine kadar geri giderek sağlıklı geni kopyalayıp kullandığı sanılıyor.

  Amerikan Purdue Üniversitesi’nden Dr. Robert E. Pruitt, Dr. Susan J. Lolle ve meslektaşlarının gerçekleştirdiği araştırma sonuçları Nature Dergisi’nin internet sitesinde yayınlandı. Araştırma sonuçlarının doğrulanması halinde 19’uncu yüzyılda Gregor Mendel tarafından belirlenen kalıtım yasaları açısından bu bitki türünün bir istisna teşkil edeceği belirtiliyor.

  Dr. Pruitt ve Dr. Lolle, üç yıl boyunca bir hardal otu türü olan ‘Arabidopsis thaliana’ bitkisinin dış yüzeyini araştırdılar. Mutasyona uğramış bir gen yüzünden çiçeğin taç yaprakları toplanıyordu. Genin her iki kopyası da mutasyona uğramış olduğundan, normal özelliklere sahip filizlere sahip olması imkansızdı. Ancak bitkinin yeni filizlerinin yüzde 10’unun normal olduğu görüldü. Araştırma sonucunda hatalı genin onarıldığı anlaşıldı. DNA’yı ikinci kez inceleyen araştırmacılar, DNA’da söz konusu genin sağlıklı kopyasının şifreli kopyasını bulamadılar. Bu kez DNA’nın kimyasal kuzeni olan RNA’ya baktılar. RNA’nın tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi DNA’daki genleri yedeklediği ve en az dört kuşak sakladığı yolunda bulgulara ulaştılar. Bu bitki için sözkonusu olan bu ‘gen yedekleme sistemi’nin insanlar için de geçerli olabileceği belirtiliyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı