Gündem Haberleri

  Sağlıkçılardan develi eylem

  Şevket ALTINAYAR/NAZİLLİ (Aydın), (DHA)
  18.02.2011 - 17:59 | Son Güncelleme:

  AYDIN’da sağlık çalışanları, yaşadıkları sorunların yazılı olduğu dövizleri develerle taşıyarak eylem yaptı.

  Aydın Tren Garı’nda toplanan Aydın Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Aydın Şubesi ve Türk Sağlık Sen Aydın Şubesi temsilcileri, üzerlerinde hekimlerin ve sağlık çalışanların yanı sıra halkın yaşadığı sıkıntıların yazılı olduğu dövizleri taşıyan develerle İl Sağlık Müdürlüğü’ne kadar yürüdü. Develeri hendekten geçiren sağlıkçılar, "Develeri hendekten atlattık ama Sağlık Bakanı’na ve yerel yöneticilere derdimizi anlatamadık" ifadelerini kullandılar.

  Yoldaki develeri gören trafik polisleri önce ne yapacağını şaşırdı ardından da telefonla durumu polis merkezine bildirdi. Develerle cadde yürüyen sendikacıların eylemi çevredekilerin de dikkatini çekti.

  İl Sağlık Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapan Aydın Tabip Odası Başkanı Eralp Atay, sağlık çalışanlarının bazı yönleri ile develere benzediğini belirterek, "İlimizde güreşleriyle gündeme gelen develer, aslen Asya ve Afrika’nın çöl bölgelerinde yaşamakta ve en önemli özelliklerinin açlığa ve susuzluğa dayanıklı olmaları, zor ortamlara rağmen görevlerini yerine getirebilmeleri. Sağlık çalışanları, tıpkı develer gibi, Sağlıkta Dönüşüm Programı ile sağlığın ticaret haline geldiği ortamda, artan iş yükü ve evrak bürokrasisi nedeniyle öğle arasında dahi yemek yemeye fırsat bulamamakta ve açlığa dayanarak hastalarına sağlık hizmeti sunmaktadır. Sağlık çalışanlarının da tıpkı develer gibi bir dayanma sınırı vardır. Sağlık çalışanları da aç kalır, susuz kalır, görevini yerine getirmeye çalışır ama bir zaman gelir ve tükenir. Orada çöker kalır, tıpkı develer gibi. Buradan Aydın’a, Türkiye’ye sesleniyoruz: Bittik, tükendik, çöktük" diye konuştu.

  Sağlık çalışanları açıklamanın ardından olaysız dağıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı