GeriGündem Sağlık ve güzellik için zeytin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sağlık ve güzellik için zeytin

Bu yıl yüzde 522.17 ile aylık bazda en fazla ihracat artışının yaşandığı zeytin ve zeytinyağının, kansere karşı yapılan ilaçlarda kullanıldığı, kalp-damar rahatsızlıklarına iyi geldiği ve yaşlanmayı geciktirdiği belirtildi. Uzmanlar ayrıca, zeytinyağının hipertansiyon gibi hastalıklara karşı da etkili sonuçlar verdiğini belirtti.

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Gezerel, zeytin ve zeytinyağının kalp-damar hastalıklarında kolesterol plakalarının damarlarda oluşmasını önlemesi ve kanserli hücrelerin çoğalmasını engellemesinin bilimsel araştırmalarla ortaya konulduğunu kaydetti.

Gezerel, zeytinyağının hipertansiyon gibi hastalıklara karşı da etkili sonuçlar verdiğini, ayrıca A, D, E ve K vitaminleri açısından çok zengin içerikli olduğunu söyledi.
 
Zeytin ve zeytinyağında hücre yenileyici ve yaşlanmayı geciktirici ”oleuropein” maddesinin bulunduğunu vurgulayan Gezerel, bu maddenin başta ABD olmak üzere birçok gelişmiş ülkede kansere karşı yapılan ilaçlarda kullanıldığını belirtti.
 
Zeytinyağını diğer bitkisel yağlardan ayıran en önemli özelliğin, oleik asit zenginliği olduğunu ifade eden Gezerel, şunları kaydetti: ”Bu asit özellikle meme kanserini tetikleyen (Her-2/ Neu) veya (ERB B-2) kötü genlerini durdurma özelliğine sahip. Ayrıca, sindirim sistemi hastalıklarına zeytinyağı öneriliyor.

Çünkü, bu yağ tamamen doymamış yağ asitleri içeriyor. Böylece bu asitler vücutta biriken toksinlerin dışarı atılmasını sağlıyor. Ancak tükettiğimiz zeytinyağı sızma olmalı yani mümkün olduğu kadar rafine edilmemesi gerekir. Aksi takdirde rafinasyon sırasında sıcaklık etkisiyle yağdaki yararlı maddeler parçalanır.”
  
GÜZELLİĞE DE ETKİLİ
  
Gezerel, özellikle son yıllarda zeytinyağının çeşitli ülkelerde kozmetik üreticilerinin gözdesi oluğunu vurguladı.

Gezerel, “mucizevi” diye nitelendirdiği zeytinyağının 5 bin yıl önce eski Mısır'da soyluların güzelleşmek için kullandıkları en önemli ürünler arasında yer aldığını anlattı.
 
zeytinyağının en doğal kozmetik malzemesi olduğuna dikkati çeken Gezerel, kuru ciltleri kışın nemlendiren zeytinyağının egzamayı ve saçların dökülmesini önlediğini kaydetti.
 
Banyodan sonra cilde zeytinyağı ile masaj yapılmasını öneren Gezerel, “Daha doğal olan sızma zeytinyağı, içindeki E vitamini ve oleik asit ile hücrelerin yenilenmesini sağlıyor” dedi.
  
TÜRKİYE'DE TÜKETİMİ YAYGIN DEĞİL
  
Gezerel, Türkiye'nin önemli bir zeytin ve zeytinyağı üretici ve ihracatçısı olmasına karşın, tüketimin çok düşük olduğunu belirtti.
 
Gezerel, Dünya Sağlık Örgütü 2004 yılı verilerine göre, Türkiye'de 597 bin hektar alandan yaklaşık 1 milyon 800 bin ton zeytin üretildiğini yaklaşık 110 milyon zeytin ağacı bulunduğunu vurguladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle