GeriGündem Sağlık kuruluşlarındaki önlemler artırıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sağlık kuruluşlarındaki önlemler artırıldı

İstanbul Sağlık Müdür Vekili Mehmet Bakar, İstanbul'daki olumsuz hava koşulları nedeniyle sağlık kuruluşlarındaki önlemlerin üst düzeye çıkarıldığını bildirdi.

Bakar, yaptığı yazılı açıklamada, tüm kurumların olumsuz hava koşullarına karşı uyarıldığı ve personel takviyesi yapmalarının istendiğini belirterek, “Olumsuz hava koşulları nedeniyle sağlık kuruluşlarındaki önlemler üst düzeye çıkarılmıştır” dedi.

112 Acil Sağlık Hizmetleri'nde herhangi bir aksama yaşanmadığını belirten Bakar, ulaşımda yaşanabilecek aksamalara karşı ildeki çeşitli noktalara ambulans takviyesi yapıldığını belirtti.

Mehmet Bakar, 112 acil servis hizmetlerinde aksama yaşanmaması için vatandaşlardan bu numarayı ararken hassas davranmalarını istedi.

Soğuk havalarda risk grubunda yer alan yaşlılar, çocuklar ile kalp ve solunum sistemi hastalıkları olan kişilerin zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları gerektiğini vurgulayan Bakar, sağlık sorunlarında mutlaka sağlık kuruluşlarına başvurulmasını önerdi.

Donma tehlikesine karşı uzun süre soğuğa maruz kalınmaması gerektiğini vurgulayan Bakar, dışarı çıkılması durumunda kalın ve yünlü giysiler giyilmesinin, fazla enerji harcamaktan kaçınılmasının, özellikle eller, ayaklar ve yüzün soğuğa karşı korunmasının önemine dikkat çekti.

DONMAK ÜZERE OLAN KİŞİLERE YARDIM

Bakar, donmak üzere olan bir kişi ile karşılaşılması durumunda öncelikle sıcak ve kuru bir yere alınmasını, fazla hareket ettirilmemesini ve yürütülmemesini önerdi.

Kişinin üzerindeki ıslak giysiler ile yüzük, bilezik gibi metal eşyalarının çıkarılması gerektiğini bildiren Mehmet Bakar, öncelikle el ve ayaklarının ısıtılması gerektiğini belirtti.

Isıtma işleminin çok sıcak su ya da ateş ile yapılmamasını öneren Bakar, ısıtma için sıcak ve kuru bir örtü kullanılması ve hastanın en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna ulaştırılması gerektiğini kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle