Gündem Haberleri

  Sağlık Bakanlığı'ndan kanser ve beslenme programı

  Hürriyet Haber
  25.11.2001 - 10:20 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Daire Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, kanserle çevre ve beslenmenin yakın ilişkisi olduğunu kaydederek, 2002 yılında "Kanser-Çevre ve Beslenme" programının başlatılacağını söyledi.

  Murat Tuncer, kanserin tek faktöre bağlı olarak gelişen bir hastalık olmadığını, ancak çevre ve beslenmenin kanser oluşumunda ilk sırayı alan faktörler olduğunu bildirdi. Kanser oluşumunda yerel bazı nedenlerin ve sigara içme alışkanlığı yoğunluğunun da önemli faktörler olduğunu anlatan Tuncer, şöyle konuştu:

  "Bakanlığımız 2002 yılı kanserle savaş etkinliklerine, çevre ve beslenme konusunu ayırdı. Kanserle savaşımda ülkemizde fonksiyonel gıdalar çok önemli. Örneğin probiyotik yoğurtlar bağırsak kanserlerinin önlenmesinde çok önemli role sahip. Probiyotik yoğurdun kullanımının yaygınlaştırılması gerekiyor. Bunun için önemli çalışmalar yapıyoruz. Süt kullanımının yaygınlaşması lazım. İnek sütü kullanımı ve kansere etkisiyle ilgili ciddi deneysel çalışmalar var. Meme kanseri başta olmak üzere inek sütü kullanımı bu hastalığın azalmasında çok önemli bir role sahip. Süt ve süt ürünlerinin kullanımını artırmamız gerekiyor. Üreticilerin de fiyatları indirerek toplam kullanımı artırmasını istiyoruz. Tanıtım ve kullanımı artırmayayönelik geniş bir program hazırladık."

  SİGARA VE KİRLİ HAVA

  Probiyotik yoğurtların fonksiyonel gıda türleri arasında olduğunu anlatan Tuncer, bu yoğurtların katkı maddesi içermediğini de kaydetti.

  Çevre ve kanser ilişkisinin de önemli kanser oluşum faktörlerinden olduğunu kaydeden Murat Tuncer, çocuk kanser türleri arasında ilk sırayı akciğer zarı kanserlerinin aldığını belirtti. Çocuk akciğer zarı kanserlerinin dünya ortalamalarının üzerinde olmasının hava kirliliğine bağlı olduğunu anlatan Tuncer, çevre ve kanser ilişkisi ile ilgili şunları söyledi:

  "Mezatoliyama denilen akciğer zarı kanseri türü ile mücadelede çevre kirliliğini ortadan kaldırmak gerekiyor. Yine arsenikli sular kanser oluşumunda uzun yıllarda etkili bir faktördür. Ancak bugün arsenikli suyu içen yarın kanser olmaz. Kanserle savaşta bu faktörlerin tümünü yok etmek lazım. Arsenik, sigara, hava kirliliği gibi bilinen faktörleri yok edersek, bu hastalığın oluşumunu ortadan kaldırabiliriz."
   

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı