GeriGündem Sağlık Bakanlığı'ndan 'hamile çocuk' raporu: 115 değil 158!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sağlık Bakanlığı'ndan 'hamile çocuk' raporu: 115 değil 158!

Sağlık Bakanlığı'ndan 'hamile çocuk' raporu: 115 değil 158!

Sağlık Bakanlığı, Hürriyet’in haberleri sonrası gündeme gelen Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki ‘hamile çocuklar’ ile ilgili rapor hazırladı.

BAKANLIK denetçisi Mustafa Kılınç’ın imzasını taşıyan 89/03 sayılı 84 sayfalık rapor, 2017’nin ilk 5 ayındaki hamile çocuk sayısının 115 değil 158 olduğunu ortaya koydu. Bu çocuklardan 37’si ise 15 yaşın altında.

Hastaneye gelen ve hamile oldukları tespit edilen çocuklarla ilgili bildirimlerin yapılmadığı iddiası, hastane personeli İclal Nergiz’in ihbarı sonrası ortaya çıkmıştı. Konunun, bu yılın başında gündeme gelmesi sonrası bakanlık harekete geçmişti. Adli kaynaklardan edinilen raporda, Raporda, 12 yaşında 1, 13 yaşında 5, 14 yaşında 11, 15 yaşında 20, 16 yaşında 71, 17 yaşında 50 çocuğun hamile olduğu tespit edildi. Ayrıca 158 çocuktan 34’ü için adli birimlere bildirimde bulunulduğu, kalan 124 çocuk için ise herhangi bir bildirimde bulunulmadığı belirtildi.

2016’DA BİN 260 HAMİLE ÇOCUK

Raporda, Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2016 yılı genelinde hamile oldukları tespit edilen çocuk sayısının ise bin 260 olduğu vurgulandı. 64’ünün 15 yaşın altında olduğu tespit edildi. Ayrıca anılan çocukların bir bölümünün Suriyeli olduğunun altı çizilerek “Hangi ülke vatandaşı olursa olsun, olay ülkemizde gerçekleştiği için Türkiye Cumhuriyeti yasaları geçerlidir” denildi.

33 DOKTOR KUSURLU BULUNDU

Raporda, 2016 yılı genelinde hamile oldukları tespit edilen çocuklar ile ilgili işlemi yapan 38 doktordan 33’ü kusurlu bulundu. Hamile olduğu tespit edilmesine karşın, hastanenin sosyal hizmet birimine bildirimde bulunmayan veya 15 yaşın altındaki hamile çocuklar ile ilgili adli vaka dosyası hazırlamayan doktorlar için ‘aylıktan kesme’, ‘kınama’ ve ‘puan kesme’ cezaları verildi. 11 doktor için ise ‘kınama cezası’ yanı sıra savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Raporda, haklarında suç duyurusunda bulunulan hastane personelleri arasında ise dönemin hastane başhekimi Ali Gedikbaşı ile sosyal hizmet uzmanları Nazlıcan Dilber ve Çiğdem Şenbil Kaba da yer aldı. Hakkında dava açılan dönemin hastane başhekim yardımcısı Akif Akça’nın da kusurlu olduğu kaydedilerek puan cezası verildi.

Raporda, çocuklar ile ilgili savcılığa başvuran İclal Nergiz hakkında disiplin soruşturması bulunmadığı belirtilerek, Nergiz’in görev yerinin, kendisinin rızası alınarak yapılması gerektiği kaydedildi. Konunu ortaya çıkması sonrası, Nergiz, talebi olmadığı halde hastane dışındaki başka bir birimde görevlendirilmişti.

TÜM HASTANELER UYARILSIN
Raporda; Sağlık Bakanlığınca, Türkiye’deki tüm hastanelerin uyarılması gerektiği kaydedilerek “İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nin bağlayıcı hükmü gereği, 18 yaş altı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olsun olmasın, tüm adölesan gebelerin adli makamlara bildirilmesi gerekmektedir” denildi. Raporda, zaman zaman tercüman sorununun da yaşandığı kaydedilerek, gerekli önlemlerin alınması gerektiği kaydedildi. 

Skandalı ortaya çıkaran İclal: Yılda 450-500 hamile çocuk geliyor

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle