GeriGündem Sağlık Bakanlığı'na ilaç suçlaması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sağlık Bakanlığı'na ilaç suçlaması

Sağlık Bakanlığı'na ilaç suçlaması
refid:12918809 ilişkili resim dosyası

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası domuz gribinde süresi geçmiş ilaçlar kullanıldığını iddia etti.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şube Başkanı Dr. Ergun Demir, Sağlık Bakanlığı'nın kuş gribi döneminde satın alıp elinde kalan ve domuz gribi vakalarında koruyucu olarak kullandığı Tamiflu adlı antiviral ilaçların süresinin dolduğunu ve etiket değişikliği ile bu süreyi uzattığını öne sürdü. İddialarına kanıt olarak Bakanlığın süre uzatmayla ilişkin yazışmalarını ortaya koyan Dr. Demir, “Eczane rafında miadı geçmiş bir ilaç bulunsa eczacıya ceza kesiliyor ama Bakanlık etiketli miadı dolan ilacın son kullanma tarihini uzatıyor” dedi. İzmir İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan ise Tamiflu'nun kullanım süresinin iki yıl uzatılmasıyla ilgili kararını Dünya Sağlık Örgütü'nün verdiğini söyledi.

Dr. Ergun Demir düzenlediği basın toplantısında Sağlık Bakanlığı'nın kaygı verici uygulamalara imza attığını öne sürdü. Domuz gribinden ölen taşeron sağlık çalışanına ilk müdahale eden sağlık çalışanlarına koruyucu olarak verilen Tamiflu 75 mg taybetin miadının geçtiğini ilk olarak SES Ankara Şubesinin tespit ettirip kamuoyu ile paylaştığını hatırlatan Demir, “Biz ise bu miadı dolan ilaçlar için Bakanlığın etiket değişikliği ile son kullanma sürelerini uzattığını ortaya koyuyoruz” dedi. Dr. Demir şöyle konuştu:

BAKANLIĞIN ELİNDEKİ İLAÇLARA UYGULANACAK

“Ülkemizde pandemik influenza salgını yaşanıp her gün yeni ölümler gerçekleşirken, domuz gribi kesin vakaları ile temas eden kişilere koruyucu olarak son kullanma tarihleri geçmiş antiviral ilaç kullanılmaktadır. Kuş gribi döneminde satın alındığı tahmin edilen, Sağlık Bakanlığı depolarında stoklanan ve son kullanım süresi dolan antiviral ilacın (Tamiflu) son kullanım tarihlerinin sadece etiket üzerinden uzatılarak antiviral ilacın kullanılması, bulaşıcı ve salgın hastalıklara karşı fert ve toplum sağlığını korumak ve tedavi etmekle sorumlu olan Sağlık Bakanlığı'nın güven göstergesidir. Miktarı, tutarı ve kaç kutu olduğunu bilmediğimiz Sağlık Bakanlığı depo stoklarında bulunan ve miadı geçen antiviral (Tamiflu) ilaçlarla ilgili olarak, ilaç üreticisi firması Roche ile Sağlık Bakanlığı arasındaki yazışmalar sonucu; 'Bakanlık merkez deposunda ve il sağlık müdürlüklerinin stoklarında aseltamivir etken maddeli tamiflu 75 mg tabletin 5 yıl olarak kutu üzerinden basılı olan miadlarının 7 yıla çıkarılması uygun olduğu, Bakanlık merkez stoklarında bulunan söz konusu ilaçlarının yeniden etiketleneceğini, söz konusu miad değişikliğinin sadece tablet formu için geçerli olacağı, suspansiyon formu için kutu üzerinden mevcut miadlar geçerli olacağı, halen piyasada bulunan Tamiflu 75 mg tabletlerin miadlarında, ulusal ve uluslararası geçerli yönetmelik ve kılavuzlara göre raf ömrü 5 yılı aşmamalıdır ibaresi bulunduğundan dolayı herhangi bir değişiklik olmayacağı, raf ömrü değişikliği sadece pandemiye hazırlık için stoklama amacı ile Sağlık Bakanlığınca temin edilen adı geçen ilaçlar için söz konusudur. Son kullanma tarihi dolacak olan suspansiyonların 14 Kasım 2009 tarihi itibari ile kullanımlarının durdurulması ve ilaçların toplu olarak imha edilmesi'ne karar verildi. Yani eczane raflarında bulunan aynı ilacın (Tamiflu 75 mg tb) miadı uzatılmıyor ve kullanılması yasak, Sağlık Bakanlığı'nın depolarında stoklanan miadı geçen aynı ilacın miadı uzatılıyor ve kullanımı serbest ne güzel alışveriş değilmi? Alın verin uluslararası ilaç tekellerine ve Sağlık Bakanlığı'na can verin.”

BAKANLIĞA SORULAR

Öte yandan Demir, son kullanma süresi geçen Tamiflu'nun insan sağlığına zarar vermediğini ancak koruyucu etkisinin azaldığını belirtirken, Sağlık Bakanlığı'na şu soruları yöneltti:

Sağlık Bakanlığı depolarında miadı geçen antiviral ilaçların temin yolu nedir? İhale ile alınmışsa belirlenen tutar ve kutu adedi nedir? Antiviral ilaçlar (tamiflu) hangi tarihte Sağlık Bakanlığı'na teslim edilmiştir ve teslim edilen ilaçların son kullanma tarihleri nelerdir? Son kullanma tarihi biten antiviral ilaç (tamiflu) miktarı nedir? Roche firmasının ürettiği Tamiflu 75 mg tabletin, aynı üretim tarihli eczane raflarında miadı dolan ilacın miadı uzatılmazken, Sağlık Bakanlığı depolarında miadı dolan Tamiflu 75 mg tabletlerin miadın uzatılmasını hangi bilimsel farmakolojik verilerle yaptınız? Miadı geçen ilaçların kullanılması ilacın etkinlik değerini azaltmaktadır. Etkinliği azalan bir ilacın bu önemli salgın hastalıkta nasıl koruyucu olarak kullanmayı düşünüyorsunuz. Miad uzatma Roche firmasının ürettiği Tamiflu ilacına özel bir uygulama mı, farklı tüm ilaçların miadlarını 2 yıl uzatmayı düşünüyor musunuz?”

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ'NÜN KARARI

İzmir İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan, Tamiflu'nun kullanım süresinin iki yıl uzatılmasıyla ilgili kararı Sağlık Bakanlığı'nın değil Dünya Sağlık Örgütü'nün verdiğini savundu. Özkan, “Bu durum Dünya Sağlık Örgütü'nün kararıdır. Uzatma kararını Sağlık Bakanlığı vermemiştir. Sendikacı arkadaşlar iyice araştırıp öyle açıklama yapsın” dedi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle