Gündem Haberleri

  Sağlık Bakanlığı yönetmeliğinde değişiklik

  AA
  21.10.2005 - 10:00 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanlığı personelinin eşlerinin bulunduğu yere atanma talepleri, istenilen belgelerin tamamlanması ve boş kadro bulunması kaydıyla değerlendirilecek.

  Sağlık Bakanlığı Atama ve Nakil Yönetmeliği'nin “Olağanüstü Hallerde Atama” bölümünde değişiklik yapan yönetmelik, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

  Başlığı “Olağanüstü ve Özel Durumlarda Yer Değişikliği” şeklinde değiştirilen maddeye göre, 657 sayılı kanuna tabi olan personel, yer değişikliği talebinde, eşinin 217 sayılı Devlet Personel Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamına giren bir kurum veya kuruluşta statüsüne bakılmaksızın kamu görevlisi olduğunu ve teşkilatın bulunmaması veya başka bir yerde istihdamının mümkün olmaması gibi nedenlerle aynı yerde çalışma zorunluluğu bulunduğunu belgelemesi gerekiyor.

  Eşin, 4958 sayılı Sosyal Sigortalar Kurumu Kanunu kapsamında sigortalı çalışması halinde, en az 4 yıl süreyle sigortalı ve son bulunduğu yerde kesintisiz en az 2 yıl sigorta primi ödediği, eşin 1479 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Kanunu kapsamında çalışması halinde ise en az 4 yıl süre ile vergi mükellefi olduğu ve son bulunduğu yerde kesintisiz en az 2 yıl süreyle Bağ-Kur primi ödediğinin belgelenmesi isteniyor.

  Durumunu belgelendirenlerin eşlerinin bulunduğu yerlere atanma talepleri, atanmak istedikleri yerlerde boş kadronun bulunması kaydıyla yönetmelikte belirtilen atama ve yer değiştirme dönemlerine bağlı kalınmaksızın değerlendirilecek.
  Eşi başasistan, asistan veya araştırma görevlisi olanların taleplerinin değerlendirilebilmesi için, eşlerinin kalan başasistanlık, asistanlık ve araştırma görevliliği süresinin 6 aydan fazla olması şartı aranacak.

  4958 sayılı Sosyal Sigortalar Kurumu Kanunu ve 1479 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Kanunu kapsamında yapılacak yer değişikliklerinde, personel, eşinin çalıştığı yerden işyeri belgesi, vergi dairesi veya ilgili meslek kuruluşundan alınacak işyerinin faaliyette olduğunu gösterir belge ve prim ödediğini gösterir belgeleri il sağlık müdürlüklerine teslim edecek.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı