GeriGündem Sağlık Bakanlığı’ndan sezaryen uyarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  13
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sağlık Bakanlığı’ndan sezaryen uyarısı

Sağlık Bakanlığı’ndan sezaryen uyarısı
refid:10031249 ilişkili resim dosyası

Sağlık Bakanlığı’ndan kadınlara, "İlk doğumunuz sezaryensa ikiden fazla doğum yapmayın. Aksi halde sağlığınız tehlikeye girer" uyarısı yapıldı.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom, sezaryenın, tüm dünyada, yapılma gerekçeleri bulunduğunu, bu gerekçeler oluşmadan sezaryen yapılmasının son derece sakıncalı olduğunu bildirdi. Çom, Hürriyet’e şu açıklamayı yaptı: "Sezaryen, kadının rahminin kesilmesidir. Bir kere sezaryen yapmış bir kadın, ikinci defa hamile kaldığında normal doğum yoluyla doğuramaz. Aksi, tehlikeli olur. Sezaryenle doğum yapmış bir kadına sağlığının tehlikeye girmemesi için kesinlikle üçüncü doğumu önermiyoruz.

Bir kişinin karnının sarkmaması, çatlamaması ya da sadece doğum sancısı çekmemesi için sezaryen yapılmaz. Sezaryen, anne ya da bebekten birinin hayati tehlikesinin bulunması durumunda gerçekleşen bir müdahaledir. Karın sarkmasını ya da çatlamasını önlemek isteyen hamileler, besin düzenlemesi yapmalı, karınları için kremler kullanmalı, düzenli egzersiz yapmalıdırlar."

Daha önce, Sağlık Bakanı Recep Akdağ da fazla sezaryen yapan hastaneler için soruşturma açacaklarını söylemişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle