Gündem Haberleri

  Sağlık Bakanı doktorlara deontoloji uyarısı yaptı

  Hürriyet Haber
  10.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  SAĞLIK Bakanı Halil İbrahim Özsoy, başta hekimler olmak üzere tüm sağlık personelinin, hastayı tedavi ederken herhangi bir hata yapmaması ve zarar vermemesi için deontoloji kurallarına titizlikle uymalarını istedi.

  Özsoy, dün sabah toplanan ve iki gün sürecek Yüksek Sağlık Şûrası'nın açılışında, halkın sağlık bilinci arttıkça, sağlık çalışanlarından beklentilerinin yükseldiğini söyledi. Özsoy, halkın hekim ve diğer sağlık personelinin hatalarından kaynaklanan mağduriyetleri nedeniyle, adli mercilere başvurmalarının, hizmet kalitesini artıracağını kaydetti.

  ŞURA, SIK SIK TOPLANACAK

  Özsoy, mahkemelerde gecikmeye yol açan adli sağlık dosyalarının bir an önce incelenmesi ve sonucunun yargıya bildirilmesi için Şûra'nın daha sık toplanacağını duyurdu. Özsoy, Şûra'nın bir yargı organı olmadığını, sadece dosyalara bakarak fikir beyanında bulunduklarını anımsatarak, ilk gün içinde 44 dosyanın ele alınacağını söyledi.

  TAYİNLER ŞİMİDİLİK DURDURULDU

  Özsoy, bakanlığına bağlı kuruluşlara yayımladığı bir genelge ile ikinci bir duyuruya kadar atamaları durdurdu. Özsoy, Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığı'nın onayından geçen 37 bin 517 yeni kadronun atamasının nasıl yapılacağı konusunda teknik çalışmaların sürdürüldüğünü, bu çalışma tamamlanınca tayinlerin de açılacağını belirtti. Bakanlık yetkilileri, bazı zorunlu ve acil durumlarda bakan onayı ile atamaların yapılacağını duyurdular.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı