Gündem Haberleri

  Sağlığı bizi ilgilendirir

  Tolga TANIŞ
  22.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  28 Şubat soruşturmasından tutuklu olan Prof. Dr. Kemal Gürüz’e öğretim üyeliği için teklif götüren Harvard Üniversitesi, Hürriyet’e açıklama yaptı. Direktörlerden Steven Bloomfield, “Gürüz’ün sağlığının iyi olmasıyla yakından ilgiliyiz” dedi.

  ARALARINDA emekli Orgeneral Çevik Bir’in de bulunduğu üst düzey askerlerle birlikte 24 Haziran’dan bu yana 28 Şubat soruşturması kapsamında Ankara Sincan Cezaevi’nde tutuklu bulunan tek sivil, eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz’e Harvard Üniversitesi’nden destek geldi. Hafta sonu Cumhuriyet Gazetesi’nde çıkan, Harvard Weatherhead Uluslararası İlişkiler Merkezi’nin Prof. Dr. Gürüz’e önümüzdeki akademik yıl öğretim üyeliği davetinde bulunduğuna ilişkin haberin ardından merkezin direktörü Steven Bloomfield, Hürriyet’e konuştu. Bloomfield, üniversite olarak halen hapiste bulunan Gürüz’ün sağlığıyla yakından ilgilendiklerini söyledi.

  Bloomfield, Gürüz’e ilettikleri akademik davet konusunda şunları söyledi: “Dr. Gürüz, Weatherhead Uluslararası İlişkiler Merkezi’nde öğretim üyesiydi. Kendisi akademinin seçkin bir üyesidir. Şu anda zor bir durumda olduğunu biliyoruz. Ancak böylesine seçkin bir ismin akademik camiamızda yer almasını isterdik. O nedenle, biz katılıp katılamayacağı konusunda bir cevap almayı bekliyoruz.”

  Davet fikri bizim

  Steven Bloomfield, davetle ilgili Gürüz’ün ailesinden kimseyle görüşmediklerini, bu fikrin kendilerine ait olduğunu belirtti. Gürüz’ün yavaş işleyen bir dava sürecinde, daha önceki örneklere bakıldığında yakın gelecekte serbest bırakılmasının pek ihtimal dahilinde görünmediği düşünüldüğünde bunun sembolik bir davet olup olmadığı sorusuna ise “Dr. Gürüz’ün bize katılması konusunda çok istekliyiz ama onun kişisel, bizim kurumsal tercihlerimizi aşan bazı konular olduğunu da biliyoruz” diye cevap verdi. Bloomfield, davanın detaylarına ilişkin herhangi bir bilgisi olmadığını söylerken, Gürüz’ün gerçekten suçlu olup olamayacağına dair ise “Bu konuda bir yorum yapmam” dedi. Bloomfield, “Biz Prof. Dr. Gürüz’ün sağlığının iyi olmasıyla yakından ilgiliyiz. Ayrıca kendisinin üst düzeydeki akademisyenliğiyle de son derece ilgiliyiz. Tekrar bizim aramızda bulunmasında da onur duyarız” dedi.

  24 Haziran’da 28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklanan eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, Sincan Cezaevi’ne konulmuştu. Cumhuriyet Gazetesi 19 Ağustos’ta, Harvard Weatherhead Uluslararası İlişkiler Merkezi’nin, cezaevindeki Gürüz’e öğretim üyeliği için resmi davet gönderdiğini yazmıştı.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı