Gündem Haberleri

  'Sağduyu haftası olsun'

  Şükrü KÜÇÜKŞAHİN
  21.07.2015 - 01:05 | Son Güncelleme:

  CHP lideri Kılıçdaroğlu, koalisyon görüşmelerinin ikinci turu öncesi “Sağduyu haftası olsun” dedi. Başbakan Davutoğlu’nun parti örgütüne “Seçime hazırlıklı olun” telefonu açmasını doğal karşılayan Kılıçdaroğlu, “Her parti hazır olmalı” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, Hürriyet’e şunları söyledi:

  AKP HAZIRLIKLI OLACAK

  “Bir bayram dinlenmesi yapıldı. Sanırım hem dinlenildi hem de AKP kadro ve örgütüne sorular soruldu, ne olması, nasıl olması gerektiği konusunda bilgiler alındı, tartışmalar yapıldı. Dolayısıyla ikinci tur görüşmeler AKP açısından bu yanıyla da hazırlıklı olacak. Malum, öncesinde bütün siyasi partilerle de görüştüler, onların da bakışını öğrendiler. Sonuçta koalisyonun hangi koşullarda kurulabileceği konusunda bir kanaate sahip oldular. Bütün bu nedenlerle bu haftayı sağduyu haftası olarak değerlendirmek gerekir.

  BECERİKSİZLİK OLUR

  Anayasa’ya göre hükümet kurmak için 45 günlük bir süre var. Bu sürenin de çok dikkatli kullanılması lazım. Çünkü bu sürenin verimli kullanılmamasının siyaseten sorumlulukları da var. Taraflar siyasi beceriksizlikle de suçlanabilirler. Sayın Başbakan’ın partisinin örgütüne seçime hazırlıklı olmaları için telefon açması gayet doğaldır. Hükümet kurulmayınca seçime gidilecek. Kurar veya kuramazlar bilemem; görüşmeleri yapan ve yapacak olan onlar, biz değiliz. O nedenle nasıl bir tablo çıkabilir, onları biliyor olmalı. Bunun ötesinde bütün siyasi partiler seçime hazır olmak zorundalar. Bunu sadece AKP açısından değil her parti açısından söylüyorum. Biz de hazırız. Kendi örgütlerimize de söyledik, milletvekili arkadaşlarımıza da. ‘Sanki yarın seçim olacak gibi çalışın’ dedim.

  ÖZENİMİZ SÜRECEK

  Gelinen şu aşamada da bizim pozisyonumuz ilk günkü gibi açık, farklı bir nokta yok. Çünkü biz gayet açık, saydam bir şekilde düşüncelerimizi açıkladık, toplumla paylaştık. Bunları bir özen içinde yaptık, aynı özen içinde sürdürmeye de kararlıyız.”

  Artık top savcılıkta

  CHP lideri Kılıçdaroğlu, CHP’li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve eşi CHP İstanbul Milletvekili Gamze İlgezdi’nin haklarındaki iddialarla ilgili de şöyle konuştu: “Belediye Başkanımız ve eşi savcılığa başvurdu. ‘Haksız mal edinme’ iddialarının araştırılmasını istedi. Mal varlıklarını da açıkladılar. Artık top savcılıkta. Savcılık ve İçişleri Bakanlığı da harekete geçmeli. İşin aslı nedir ortaya çıkarabilirler. Devletin kurumlarının elinde işi aydınlatacak bütün bilgi ve belgeler var. Bizim belediye başkanları ile ilgili iddialar ortaya atıldığında ‘Üstü kapansın’ demeyiz. Diğer partiler de bizim gibi yapmalı. Bu tutum bütün partilere örnek olsun. Bu arada işin etik boyutu da ayrıca tartışma konusu olabilir. Ancak hükümet kanadında bizim belediyeler üzerinden ‘herkes yolsuzluk yapıyor’ algısı yaratılmak isteniyorsa buna izin vermeyiz.


  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı