GeriGündem Şafak Pavey: Biz çatışmıyoruz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  88
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şafak Pavey: Biz çatışmıyoruz

Şafak Pavey: Biz çatışmıyoruz
refid:25022781 ilişkili resim dosyası

CHP'li Şafak Pavey Meclis'teki konuşmasında türbanlı milletvekillerinden çok şey beklediğini söylerken, "Size bu konuşmayı her şeyin yasak olduğu genel kurulda yapıyorum. Meclis'te pantolon giymesi engellenmiş bir kadın vekil olarak yapıyorum. Olmayan bacağı siyaset sohbetine dönüştürülmüş bir kadın olarak yapıyorum" dedi.

Pavey şunları söyledi;

Şafak Pavey: Biz çatışmıyoruz


"Size bu konuşmayı; her şeyin yasak olduğu Genel Kurul’da yapıyorum. Ortalama yaşın 50 olduğu bir mecliste su içmenin dahi yasak olduğu bir Genel Kurul’da çalışıyoruz. Yaşlı haklarının, hasta haklarının bile düşünülmediği bir Genel Kurul’dan söz ediyorum. Turist olarak bile gitmediğiniz coğrafyalarda, Afganistan’da, Yemen’de, İran’da yıllarca türban kullanmaya mecbur edilmiş biri olarak yapıyorum. Meclis’te pantolon giymesi, bir erkek vekil tarafından engellenmiş bir kadın vekil olarak yapıyorum.

Olmayan bacağı, erkekler tarafından siyaset sohbetine dönüştürülen biri olarak yapıyorum. Özgür bir hayat çok yavaş kurulur ama çok hızlı yıkılır. Tam da bu nedenle, çiçekli başörtüsü ve daracık pantalonuyla Çamlıca Parkı’nda sevgilisiyle öpüşen genç kıza, özgürlüğünü Mustafa Kemal’e borçlu olduğunu hatırlatmak istiyorum. Türbanlı kadın vekillerden beklentim büyük.

Bundan böyle mini etek giydiği için işten atılan, sol kulağı küpeli olduğu için dövülen, dekoltesi bakanın hoşuna gitmediği için linç edilen, oruç tutmadığı için öldürülen, Hıristiyan olduğunu gizlemek için isimlerini değiştirenlerin güvenlikleri herkesten çok bu kadın vekillere emanettir. Türbanlı vekillerimizin konuşmalarını taradım, başkalarının özgürlüklerine dair tek bir kelime kullandıklarına rastlamadım ama şu hakareti bütün haberlerde duydum: “Başımı açarak bir daha kirlenmeyeceğim”.

Bu durumda başı açık olanlar kirlenmiş midir? İnanç üstünden öbürünü kirli ilan edebilmek kimin haddi olabilir? Bizden çatışma bekleyenler için altını çiziyorum; biz çatışmıyoruz, var olmak için direniyoruz."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle